Z OSTATNIEJ CHWILI: Ratownicy odblokowali drogę na 160. metrze. Po przejściu kolejnych 14 metrów stanęli wobec kolejnej przeszkody - blokujących drogę zniszczonych elementów drewnianej zapory pyłowej. Pełni ona bardzo ważna rolę rolę skutecznego zabezpieczenia przeciw wybuchowi pyłu węglowego. Po usunięciu elementów zapory będą mogli posuwać się dalej do przodu - poinformował o godz. 22 Wojciech Jaros, rzecznik prasowy Katowickiego Holdingu Węglowego.
Niespełna dwie godziny wcześniej stwierdził, że ratownicy usuwają blokujące drogę szyny, metalowe elementy konstrukcji, wciąż są przy 160. metrze. poinformował portal górniczy nettg.pl Wojciech Jaros, rzecznik prasowy Katowickiego Holdingu Węglowego.
- Na podstawie tego, co są w stanie zobaczyć, oceniają jednak, że wyrobisko nieco się dalej poszerza. Stanowi to szansę na kontynuowanie jego penetracji, dotarcie do rejonu, w którym ostatni raz zarejestrowano obecność poszukiwanych - dodał.
Jednak nikt w sztabie akcji ratunkowej w ruchu Śląsk kopalni Wujek nie jest w stanie ocenić, jak długo będzie trwało oczyszczanie przejścia, aby ratownicy mogli ruszyć naprzód. Tak sam nie wiadomo, jak długo trwało będzie docieranie do rejonu ściany 7.
Na kolejne wiadomości z dołu czekają żony dwóch górników. Od rana, w towarzystwie psychologów, otrzymując ze sztabu akcji kolejne informacje, przebywają w budynku kierownictwa kopalni.
Pod ziemią, na poziomie 1050 metrów nadal pracuje osiem zastępów ratowników - z kopalń KHW SA, Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego i Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego z Bytomia.
Przypomnijmy, w sobotę, 18 kwietnia, o godz. 0.16 doszło do silnego wstrząsu na skutek odprężenia górotworu na głębokości 1050 m w ruchu Śląsk kopalni Wujek, wchodzącej w skład KHW. Był to wstrząs wysokoenergetyczny o sile rzędu 1x10 do dziewiątej J. W skali Richtera jego siła została określona na 3,79 st. Odczyty te będą weryfikowane.
Od godz. 2.10 rozpoczęto poszukiwanie dwóch pracowników przebywających pod ziemią, którzy nie zgłosili się po tym zdarzeniu. W tym czasie w zagrożonym rejonie było 18 górników.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
jimmigibbs nie placz ... :/
Hajerek na zdjęciu używa wynalazku zwanego Samanta. Niedozwolona zresztą:)