Pierwszy kwartał tego roku był najlepszym od 15 lat pod względem wartości ofert publicznych (IPO) na europejskich giełdach - wynika z danych PwC. Według firmy doradczej w tym okresie miało miejsce 81 debiutów, których łączna wartość wyniosła 16,4 mld euro.
To najlepszy wynik od I kwartału roku 2000, kiedy to wartość debiutów giełdowych wyniosła ponad 27 mld euro.
Wynik z pierwszego kwartału tego roku jest nie tylko o 44 proc. wyższy niż w analogicznym okresie roku 2014 (11,4 mld euro), ale też wyższy niż wartość debiutów z całego drugiego półrocza ubiegłego roku (15,8 mld euro).
W przeciwieństwie do zeszłego roku, kiedy to w debiutach giełdowych przodowała giełda londyńska, w pierwszym kwartale tego roku zdecydowana większość IPO miała miejsce w Europie kontynentalnej. Londyn stanowił tym razem 28 proc. giełdowych debiutów.
Aż cztery z pięciu największych debiutów w tym okresie miały miejsce na kontynencie, w tym największy z nich - prywatyzacja hiszpańskiego operatora portów lotniczych Aena, która osiągnęła wartość 3,9 mld euro. Był to jednocześnie największy giełdowy debiut w Europie od czasu IPO firmy traderskiej Glencore w maju 2011 roku.
W sumie w kontynentalnej Europie łączna wartość debiutów wyniosła 11,7 mld euro, ponaddwukrotnie więcej niż przed rokiem. Oprócz Madrytu, wyróżniły się w tym okresie giełdy w Amsterdamie (Euronext) i Zurychu (SIX).
Londyńskie debiuty tym razem warte były 4,6 mld euro w porównaniu do 5,9 mld rok temu. Wówczas stanowiło to aż 52 proc. wartości wszystkich europejskich debiutów. Największym z tegorocznych debiutów na Wyspach był portal motoryzacyjny Auto Trader, który pozyskał z rynku 1,9 mld euro.
- Podczas gdy spadające ceny ropy miały znaczący negatywny wpływ na kondycję firm z sektora naftowego, miały one jednocześnie pozytywne skutki dla branż, dla których koszty energii stanowią istotny udział w bilansie, jak choćby przemysł ciężki, ale również logistyka czy transport lotniczy. Przykładem jest choćby udany debiut linii lotniczych Wizz Air w Londynie - uważa dyrektor ds. rynków kapitałowych w PwC Viv Maclachlan.
Dominujący wpływ na tegoroczne debiuty miały fundusze private equity, które odpowiadały za 63 proc. wartości IPO. Aż siedem z dziesięciu największych debiutów miało wsparcie ze strony tych podmiotów.
Zdaniem ekspertów z PwC, dobra koniunktura na europejskich giełdach dla ofert publicznych utrzyma się w kolejnych miesiącach tego roku.
- Spodziewamy się, że jedną z kluczowych historii tego roku będą debiuty spółek wydzielanych ze struktur wielkich korporacji w reakcji na dobrą koniunkturę giełdową oraz konieczność dezinwestycji ze względu na kryzys. Ostatnie miesiące pokazały jednak, że inwestorzy krytycznie obserwują wyceny giełdowe, stąd potencjalni emitenci mogą rozważać również alternatywne sposoby na uzyskanie oczekiwanej wartości - powiedział dyrektor ds. brytyjskiego rynku kapitałowego w PwC Mark Hughes.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.