Zakończył się projekt zatytułowany "Inteligentna koksownia spełniająca wymogi najlepszej dostępnej techniki". Przez 6 lat prowadzono prace naukowe nad doskonaleniem nowoczesnej teorii i praktyki koksowania węgla. Badania prowadzono w Instytutcie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu oraz w Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie i Politechnice Śląskiej.
- Inteligentna koksownia to zestaw produktów, procedur i rozwiązań, które mają pokazać jak w sposób bezpieczny dla środowisk i efektywny produkować z naszego, polskiego węgla, najwyższej jakości koks na eksport - wyjaśnia dr inż. Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu i jednocześnie koordynator projektu.
Plonem projektu badawczego "Inteligentna koksownia spełniająca wymagania najlepszej dostępnej techniki" są konkretne produkty w postaci konkretnych rozwiązań, które mogą w przyszłości zostać zastosowane. Na uwagę zasługują zwłaszcza: system PCQ umożliwiający precyzyjne prognozowanie jakości koksu, system Batmon przedłużający żywotność baterii koksowniczej i ograniczający emisję szkodliwych substancji do środowiska, system Predcoal do prognozowania jakości węgla w złożu oraz Prestest, czyli urządzenie do badania ciśnienia rozprężania węgli koksowych.
- To są to unikane rozwiązania w skali światowej - zwraca uwagę Sobolewski.
Do tej pory żadna instytucja naukowa w Polsce nie prowadziła tak olbrzymiego przedsięwzięcia z zakresu górnictwa i koksownictwa.
- Potrafiono w zespołach badawczych zintegrować naukowców z ICHPW, sięgnąć po wiedzę pracowników uczelni i korzystać z wiedzy oraz doświadczenia koksowników, włączając ich bezpośrednio do części badawczej. Dzięki temu ograniczyliśmy możliwość popełnieni błędu w wyborze pewnych koncepcji naukowych -podkreślił prof. Aleksander Karcz, przewodniczący rady Konsultacyjnej Projektu.
Zakończenie projektu i ogłoszenie jego wyników miało miejsce 1 kwietnia 2015 r. w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.