Wolontariusze z projektu Polska Cyfrowa Równych Szans, tzw. Latarnicy Polski Cyfrowej pomogą osobom w wieku 50+ rozliczyć się z fiskusem za pomocą systemu eDeklaracje - poinformowało w poniedziałek (30 marca) w komunikacie Ministerstwo Finansów.
Latarnicy Polski Cyfrowej to lokalni animatorzy, których zadaniem jest zachęcenie pokolenia 50+ do zrobienia pierwszego kroku w internecie. Działają oni w większości polskich gmin w ramach ogólnopolskiego projektu Polska Cyfrowa Równych Szans, realizowanego przez Stowarzyszenie "Miasta w Internecie" dzięki wsparciu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
"Dzięki współpracy nawiązanej pomiędzy Ministerstwem Finansów a Latarnikami Polski Cyfrowej, realizatorami projektu Polska Cyfrowa Równych Szans, osoby z grupy wiekowej 50+ będą mogły uzyskać pomoc w składaniu deklaracji PIT przy użyciu systemu eDeklaracje. Jeśli zechcą, przy okazji będą miały także okazję nabycia umiejętności realizacji innych e-usług administracji publicznej" - poinformowało MF.
Akcja ruszy 1 kwietnia br. Zainteresowani uzyskaniem pomocy w składaniu deklaracji podatkowych PIT przy użyciu systemu eDeklaracje powinni skontaktować się telefonicznie w godzinach 9-16 (w dni powszednie) z punktem konsultacyjnym, zorganizowanym przez Stowarzyszenie "Miasta w Internecie". Pod numerem telefonu +48 14 688 80 12 otrzymają informację o tym, jak uzyskać wsparcie od Latarnika Polski Cyfrowej, mieszkającego w najbliższej okolicy.
"Wsparcie ze strony Latarników Polski Cyfrowej dla osób, które chcą skorzystać z częściowo wypełnionej przez Urząd Skarbowy deklaracji PIT i wysłać ją przez internet to dobry przykład synergii między działaniami prowadzonymi przez Ministerstwo Finansów a największym w Polsce projektem edukacji cyfrowej. Mamy nadzieję na rozszerzenie tej współpracy w przyszłości o inne funkcjonalności tworzonego obecnie Portalu Podatkowego" - powiedziała cytowana w komunikacie MF wiceminister finansów Izabela Leszczyna.
Natomiast prezes Stowarzyszenia "Miasta w Internecie" Krzysztof Głomb poinformował, że jednym z najważniejszych działań realizowanych w ramach projektu Polska Cyfrowa Równych Szans jest pomoc w nabywaniu umiejętności korzystania z coraz szerzej palety usług publicznych dostępnych drogą elektroniczną. "Usługi świadczone przez Ministerstwo Finansów należą do grupy najważniejszych w hierarchii potrzeb dorosłych Polaków" - zaznaczył Głomb.
Zgodnie z informacjami projektu Polska Cyfrowa Równych Szans obecnie w Polsce działa 2942 certyfikowanych Latarników Polski Cyfrowej. W wyniku przeszkolenia powstała zintegrowana wokół wspólnego celu grupa lokalnych liderów upowszechniania kompetencji cyfrowych. Ich aktywność składa się na ogólnopolski program działań podnoszenia kompetencji cyfrowych osób wykluczonych i pobudzania popytu na usługę szerokopasmowego dostępu do internetu. Działania Latarników realizowane są z wykorzystaniem publicznych punktów dostępu do internetu - w bibliotekach, remizach OSP, telecentrach, itp.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.