Marcowa prognoza średniej wartości uprawnień EUA w II kwartale 2015 r. zmalała w stosunku do prognozy opublikowanej w lutym o 3,2 proc. i wynosi 7,21 euro - przypomina DM Consus.
Głównymi czynnikami wpływającymi na obecną prognozę ceny są:
• niepewność związana z dalszym procedowaniem MSR - spadek cen,
• postęp w alokacji uprawnień - spadek cen,
• informacje o rzeczywistych emisjach w 2014 r. - spadek cen.
Dotychczasowe rozmowy prowadzone na temat rezerwy stabilizacyjnej MSR nie dają nadziei na szybkie uzyskanie konsensusu wprowadzenia w życie projektu pod koniec obecnego okresu rozliczeniowego. Jednym z głównych oponentów jest Polska. Wydłużanie czasu rozmów na pewno zwiększy zmienność cen EUA, natomiast brak jednomyślności będzie skutkował spadkiem ich wartości - uważają analitycy DM Consus.
W drugim kwartale 2015 r. planowana jest publikacja oficjalnych danych dotyczących rzeczywistych emisji w 2014 r. oraz ilości uprawnień umorzonych przez instalacje objęte systemem EU ETS. Dotychczasowe prognozy wskazują na spadek emisji nawet o 6 proc. w porównaniu z rokiem 2013. Potwierdzenie oczekiwań analityków może mieć odzwierciedlenie w spadku cen EUA, gdyż oznaczać będzie powiększenie nadwyżki jednostek dostępnych na rynku.
Kolejnym czynnikiem mogącym powodować spadek wartości uprawnień jest ich wzmożona podaż wynikająca z alokacji darmowych przydziałów za rok 2015. Zgodnie z raportem opublikowanym na stronie Komisji Europejskiej, w połowie marca nadal 255 mln EUA (co stanowi prawie 33 proc. całej puli) nie zostało wydanych. Pełna alokacja uprawnień w znacznym stopniu ograniczy decyzje zakupowe przez podmioty objęte systemem EU ETS.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.