Ogłoszenie o naborze na stanowisko prezesa ZUS ukazało się w piątek (13 marca) na stronie BIP kancelarii premiera. Kandydaci mogą składać oferty do wtorku 24 marca. Nabór jest prowadzony w związku z dymisją z tego stanowiska dotychczasowego prezesa Zakładu Zbigniewa Derdziuka.
Jak powiedziała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska premier Ewa Kopacz przyjęła rezygnację Derdziuka; kończy on pracę w ZUS 31 marca.
- Konkurs jest rozpisany, wszystko powinno płynnie się ułożyć - dodała.
Dokumenty należy składać do MPiPS do 24 marca 2015 r. do godziny 16.15. Lista kandydatów ma zostać ogłoszona na stronach BIP ZUS. Jak poinformował minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz w piątek w Krakowie, po upływie terminu zgłaszania ofert, nastąpi dalszy etap konkursu polegający na sprawdzeniu wiedzy i umiejętności poszczególnych osób.
- Oczekiwania są jak najwyższe, bo to wielka firma, która nie tylko zatrudnia prawie 50 tys. osób, ale odpowiada za podstawową sferę bezpieczeństwa Polaków: dostarczanie świadczeń dla emerytów i rencistów oraz zbieranie składek. To jedna z najważniejszych instytucji, gwarantujących bezpieczeństwo społeczne Polaków, więc wymagania wobec prezesa są wysokie: dobrego przygotowania, wiedzy i umiejętności zarządczych - mówił Kosiniak-Kamysz.
W ogłoszeniu MPiPS o naborze na prezesa ZUS zawarto informację o zakresie zadań wykonywanych na stanowisku pracy, niezbędnych wymaganiach związanych ze stanowiskiem pracy, wymaganiach dot. składanych dokumentów i oświadczeń, a także informacje o "metodach i technikach" prowadzenia naboru.
W zakresie wykonywanych obowiązków zapisano m.in: kierowanie zarządem, koordynowanie współpracy z administracją rządową, w tym z KNF, zwierzchni nadzór nad orzecznictwem lekarskim dla celów ubezpieczeń społecznych, przyznawanie świadczeń w drodze wyjątku, a także zatwierdzanie projektów dot. administrowania środkami Funduszu Rezerwy Demograficznej.
Kandydat musi spełnić szereg wymagań. Wśród tych wynikających z przepisów prawa wymieniane są: polskie obywatelstwo, tytuł magistra lub równorzędny, korzystanie z pełni praw publicznych, posiadanie kompetencji kierowniczych, co najmniej 6-letni staż pracy, w tym 3-letni na stanowisku kierowniczym, wykształcenie i wiedza z zakresu spraw, jakimi zajmuje się ZUS.
Wśród innych wymagań są m.in. znajomość systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce, znajomość prawa z zakresu: finansów, podatków, postępowania administracyjnego, prawa pracy, umiejętność planowania strategicznego, odporność na stres, umiejętność rozpoznania i oceny ryzyka, "i podjęcia działań, w złożonych lub obarczonych ryzykiem okolicznościach".
W ogłoszeniu wymienia też szereg dokumentów, które powinni złożyć kandydaci. Jest wśród nich oświadczenie lustracyjne i informacja o złożeniu takiego oświadczenia zgodnie z przepisami - ten wymóg dotyczy kandydatów urodzonych przed 1 sierpnia 1972 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.