W najnowszym zestawieniu Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO - European Patent Office) krakowska AGH jest trzecim największym aplikantem zgłoszeń patentowych w Polsce. W 2014 r. Akademia zgłosiła 15. wynalazków. Jest jedyną uczelnią w pierwszej dziesiątce zestawienia EPO.
Do europejskiej ochrony patentowej AGH zgłosiła m.in.:
• "Urządzenia do rutingu pakietów wieloma ścieżkami w sieciach teleinformatycznych oraz sposób jego zastosowania" (wynalazek naukowców z Wydziału Informatyki, Elektroniki
i Telekomunikacji AGH został zgłoszony do ochrony patentowej także w Chinach, w Kanadzie i na Tajwanie),
• "Ceramizująca kompozycja silikonowa na osłony przewodów elektrycznych" czy "Hybrydowy konwerter energii słonecznej".
- Warunkiem powstania każdego innowacyjnego projektu są dobre, rzetelne badania podstawowe. Jednym z najważniejszych zadań uczelni, poza edukacją i działalnością badawczą, jest skuteczny transfer najlepszych rozwiązań na rynek. Od wielu lat staramy się tworzyć naukowcom takie warunki organizacyjne i finansowe, by chcieli oni korzystać z ochrony patentowej. Cieszę się, że coraz skuteczniej udaje nam się przekonywać do tego badaczy z AGH - podkreśla prof. Zbigniew Kąkol, prorektor ds. nauki AGH.
Akademia ma uznaną pozycję w czołówce najczęściej patentujących instytucji w Polsce. W 2014 r. jej naukowcy zgłosili do ochrony w Urzędzie Patentowym RP 86 wynalazków i 7 wzorów użytkowych.
W sumie w 2014 r. EPO przyjęła 274 tys. zgłoszeń patentowych. Z Polski wpłynęło ich o 22 proc. więcej niż w 2013 r. i ponad dwukrotnie więcej niż w roku 2010. Patrząc na zgłoszenia patentowe w Europie w przeliczeniu na milion mieszkańców, Polska z wynikiem 12 (10 w 2013 roku) zajęła 28. miejsce (30. w poprzednim roku), tuż za Czechami (27. pozycja) i przed Węgrami (30. miejsce) oraz Portugalią (32. lokata), jednak poniżej średniej EU-28, wynoszącej 131 zgłoszeń na milion mieszkańców.
Europejski Urząd Patentowy jest jedną z największych instytucji publicznych w Europie. Główna siedziba EPO znajduje się w Monachium, a biura mieszczą się w Berlinie, Brukseli, Hadze i Wiedniu. EPO powołano w celu wzmocnienia w Europie współpracy w dziedzinie patentów. Dzięki scentralizowanej procedurze udzielania patentów, wynalazcy mogą otrzymać ochronę patentową w 38 krajach członkowskich Europejskiej Organizacji Patentowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.