Zbliża się finał V Olimpiady Wiedzy Górniczej "O Złotą Lampkę". 16 kwietnia w szranki stanie jak zwykle sześć zespołów uczniowskich reprezentujących szkoły kształcące w specjalnościach górniczych. Pierwszego miejsca bronić będzie młodzież z Rybnika.
Patryk Kubica i Mateusz Malik z Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku zwyciężyli w eliminacjach do finału V Olimpiady Wiedzy Górniczej "O Złotą Lampkę". Rybniczanie błysnęli jak zwykle ogromną wiedzą, gromadząc na swym koncie komplet 200 punktów.
Jacek Witkowski, koordynator olimpiady, jest zaskoczony ich występem.
- Każda drużyna miała możliwość przygotować się do współzawodnictwa w oparciu o 2200 pytań. Wchodzą więc w grę dwie możliwości: albo uczniowie z Rybnika przerobili wszystkie pytania, albo mieli wyjątkowe szczęście i wylosowali te, które najlepiej opanowali - przyznaje.
***
Olimpijczycy z Rybnika rzeczywiście zasłużyli na ogromne brawa. Widać dotrzymują kroku swoim poprzednikom, którzy w minionych trzech edycjach olimpiady górniczej aż trzy razy stawali na najwyższym stopniu podium.
Tuż za drużyną Zespołu Szkół Technicznych uplasowała się reprezentacja Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju w składzie Paweł Kiełkowski i Bartłomiej Sieradzki. Swym wynikiem daleko nie odbiegli od zwycięzców. Zdołali zebrać 192 pkt. Trzecie miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śląskim — Krystian Kasprzak i Mateusz Przeliosz ex equo z gospodarzami eliminacji, drużyną Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu — Arkadiuszem Jagodą i Arturem Morkiszem. Obie drużyny zgromadziły na swoich kontach po 191 pkt. Te niewielkie różnice najlepiej świadczą o wysokim poziomie eliminacji.
***
Do finału zakwalifikowały się również drużyny z Powiatowego Zespołu nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach, które zajęły w eliminacjach odpowiednio: piąte i szóste miejsce.
Finaliści tegorocznej olimpiady górniczej pozostawili w tyle 12 innych zespołów, reprezentujących szkoły kształcące w kierunkach górniczych. Zapewne niespodzianką jest klęska drużyn z Ostrowa Lubelskiego i Łęcznej, które w minionych latach pokazały się z jak najlepszej strony. W 2013 r. Jacek Sulski i Artur Kroczek zajęli nawet drugie miejsce w finale olimpiady, co było zresztą sporym zaskoczeniem, gdyż w poprzednich edycjach lokaty na podium zajmowały zespoły ze śląskich szkół.
***
Dodajmy, że składy poszczególnych reprezentacji zostały wyłonione w drodze eliminacji szkolnych, w których wzięli udział uczniowie kształcący się w zawodzie technik górnictwa podziemnego. Aby zapewnić sobie miejsce w finale, musieli wykazać się wiedzą interdyscyplinarną, obejmującą zagadnienia z zakresu technicznej eksploatacji złóż, maszyn i urządzeń górniczych, bhp, a także zagrożeń występujących w górnictwie.
Tegoroczny finał został zaplanowany na 16 kwietnia w bieruńskim PZS. Tytułu mistrzowskiego bronić będą rybniczanie. W 2014 r. rywalizację wygrali Gabriel Szmid i Maciej Pieczka.
- W puli jest ponad 1400 pytań. To komisja Politechniki Śląskiej zadecyduje, które będą losowane w finale. Poprzeczka zostanie zawieszona wyżej niż w ubiegłym roku. Tyle mogę powiedzieć - zaznacza Jacek Witkowski.
Należy też podkreślić, że od 2015 r. organizatorem Olimpiady Wiedzy Górniczej jest Wydział Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach, a współorganizatorem Powiatowy Zespół Szkół w Bieruniu.
Patronat medialny sprawują redakcje Trybuny Górniczej i portalu górniczego nettg.pl.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.