Podziwiając w środę rano hale produkcyjne zabrzańskiej fabryki maszyn górniczych Kopex Machinery młodzi Ukraińcy, Rosjanie, Niemcy, Czesi, Serbowie, Węgrzy, Afgańczyk, Tadżyk i Polacy - uczestnicy międzynarodowego X Turnieju Wiedzy Górniczej w ramach Szkoły Eksploatacji Podziemnej - studzili emocje przed finałem konkursu, który zaplanowano w południe, pod ziemią w pobliskiej kopalni Guido.
Grupa 31 studentów najlepszych uczelni górniczych regionu już od niedzieli poznaje atrakcje polskiego górnictwa.
- Nas najbardziej zachwyciła Wieliczka. Cudowna kopalnia! - mówią Ukrainki, które w hotelu studenckim Olimp w Krakowie mieszkają przez ścianę ze studentkami górnictwa z Sankt Petersburga. Napięcia w stosunkach sąsiednich krajów nie zaburzają codziennych kontaktów młodych ludzi.
Przed zjazdem do Guido, już we wtorek w Olkuszu turniejowa grupa oglądała podziemia kopalni cynku Pomorzany i zakład przetwórczy ZGH Bolesław w Bukownie. Zabrze z kompleksem produkcyjnym Kopeksu zadziwiało nowoczesnością w hali obróbki mechanicznej i centrum serwisowym, do którego spływają spod ziemi dane cyfrowe o pracy zautomatyzowanych kompleksów ścianowych Kopeksu. Dyrektor sprzedaży Wojciech Smoliński wtajemniczył studentów w tajniki Mikrusa - najnowszego polskiego kompleksu do pokładów cienkich, który robi karierę m.in. w Chinach a zakupem interesują się ostatnio Rosjanie.
W trakcie spaceru sutdenci dzielili się wrażeniami z pobytu w Polsce, gdzie bardzo im się podoba. Młodzi Ukraińcy martwią się, czy górnictwo w ich kraju zapewni im dobrą pracę a student z Niemiec kręci nosem na unijną politykę klimatyczną.
- Mamy za dużo opinii a za mało wiedzy, mało kto u nas zdaje sobie sprawę, że jednoczesna likwidacja energetyki atomowej i węglowej - jak postulują ekolodzy - jest po prostu niemożliwa - powiedział nam Christoph Böttger, student 7. semestru inżynierii górniczej we Freibergu (działa tam najstarsza uczelnia górnicza świata).
Christoph docenia, że program pobytu w naszym kraju pozwalał poznać nie tylko samo wydobycie węgla, ale też przyjrzeć się szczegółom całego procesu produkcyjnego oraz zapleczu górnictwa, szczególnie rud metali. Podkreśla, że jako inżynier będzie miał przyszłość w niemieckim górnictwie:
- Górników u nas nie kształci się wąskospecjalistycznie, ale tak, by wiedza pomogła im wykorzystać również np. nowe rodzaje paliw, obróbkę chemiczną węgla i technologie - mówi Christoph.
W galerii: Wizyta uczestników X Turnieju Wiedzy Górniczej w Kopex Machinery. Zabrze, 25 lutego 2015 r. (zdjęcia: Witold Gałązka - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.