Najważniejsze wydarzenia, które w ubiegłym roku wydarzyły się w polskiej branży górniczej, ale też wyzwania i plany stojące przed sektorem w bliskiej i dalszej przyszłości znajdą swoje odzwierciedlenie podczas obrad XXIV Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Szkoła rozpoczyna się w poniedziałek (23 lutego) i trwać będzie do piątku (27 lutego).
W jej ramach odbędzie się kilkanaście sesji poświęconych m.in. tematyce poprawy rentowności wydobycia węgla i rud, w których wygłoszonych zostanie ponad 100 referatów.
Toczące się w krakowskim hotelu Qubus obrady rozpocznie sesja plenarna poświęcona całemu sektorowi górnictwa podziemnego - "Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy". Wśród prelegentów biorących w niej udział wymienić należy Macieja Końskiego dyrektora naczelnego Centrum Analiz Strategicznych i Bazy Zasobowej KGHM Polska Miedź, który przedstawi referat "Wizja KGHM Polska Miedź SA przez pryzmat innowacyjnych działań w procesie ruda - metal", Józefa Wolskiego prezesa KOPEXU, który przedstawi swoją spółkę jako lidera inteligentnych rozwiązań dla górnictwa oraz Andrzeja Tora, wiceprezesa Kompanii Węglowej, który mówił będzie o koncepcji i kierunkach restrukturyzacji KW.
Referat zatytułowany "Dziś i jutro LW Bogdanka" przedstawi prezes spółki Zbigniew Stopa, Urszula Lorenz z IGSMiE PAN zaprezentuje natomiast przegląd aktualnej sytuacji na światowych rynkach węgla, a Eugeniusz Jacek Sobczyk i Jerzy Kicki z IGSMiE PAN zastanowią się nad dostępnością bazy zasobowej węgla kamiennego wg standardów międzynarodowych.
Wśród innych wydarzeń, które towarzyszyć będą tegorocznej Szkole wskazać należy na International Mining Forum, poświęcone tematyce udostępniania złóż, w którym udział wezmą specjaliści z kilku krajów europejskich oraz Chin oraz na obchody 70-lecia Przedsiębiorstwa Budowy Szybów, działającego dziś w grupie KOPEX.
W ramach XXVI SEP odbędzie się też Międzynarodowy Turniej Wiedzy Górniczej z udziałem studentów z sześciu uczelni europejskich, a także wspólne otwarte posiedzenie Komitetów Górnictwa i Zrównoważonej Gospodarki Surowcami Mineralnymi PAN na temat problemów wynikających z Prawa geologicznego i górniczego.
W programie tegorocznej Szkoły są m.in. seminarium dotyczące wstrząsów górniczych i ich wpływów na powierzchnię, warsztaty "Jak pozyskiwać środki na działania w obszarze ochrony środowiska i działania innowacyjne", sesja na temat audytu i kontroli wewnętrznej oraz forum dyskusyjne pod hasłem "Restrukturyzować, likwidować, a może budować kopalnie węgla kamiennego?"
Finałowym akcentem SEP będzie gala konkursowa z dorocznymi raportami branżowymi oraz rozstrzygnięciem konkursów organizowanych wspólnie z Wyższym Urzędem Górniczym i Górniczą Izbą Przemysłowo-Handlową na Kopalnię Roku, Bezpieczną Kopalnię i Górniczy Sukces Roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.