Dobiega końca cykl spotkań członków rządowego zespołu, który opracowuje tzw. program dla Śląska, z zainteresowanymi samorządowcami - poinformował w poniedziałek marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.
Po zapowiadanym wtorkowym spotkaniu w Katowicach, a także co najmniej jeszcze jednym w Warszawie, obecna dyskusja na temat potrzeb i założeń programu ma - w ciągu kolejnego miesiąca - już być przekuwana na konkretne zapisy.
Międzyresortowy zespół ds. wzmocnienia potencjału przemysłowego Śląska (i Małopolski) premier Ewa Kopacz powołała 7 stycznia br. - m.in. w kontekście uzgadnianego wówczas porozumienia rządu ze związkami ws. restrukturyzacji górnictwa. Zespół ma wypracować zręby wieloletniego programu zawierającego działania doraźne, ale przede wszystkim mającego systemowo zmieniać strukturę przemysłu w regionie.
Samorządowcy z woj. śląskiego już w połowie stycznia sformułowali pierwszy pakiet postulatów do rządowego programu. Potem powstał szerszy zestaw ok. 40 propozycji. Odbyło się kilka spotkań członków zespołu z samorządowcami, m.in. w Bytomiu oraz w stolicy. Kolejne takie spotkanie miało miejsce w poniedziałek w Krakowie - było poświęcone m.in. projektom innowacyjnym i badawczo-rozwojowym.
Rolę koordynatora postulatów i zaangażowania samorządów oraz innych środowisk z regionu wziął na siebie marszałek woj. śląskiego. Jak mówił podczas poniedziałkowej sesji sejmiku (po powrocie z Krakowa) zaplanowano jeszcze m.in. spotkanie z przedstawicielami biznesu we wtorek w Katowicach, a potem wizytę w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie.
- Tych spotkań jest dużo, ale one się kończą. () Kończy się ten moment konsultacji. Jest jeszcze parę wizyt, ale jest zapowiedziane, że program będzie dopracowany w połowie marca - wskazał Saługa.
Jak relacjonował radnym, główna dyskusja w pracach nad projektem toczy się wokół kilku wątków. Jeden z nich to rola Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) wraz z zasileniem jej nowymi terenami i poprawą rozwiązań prawnych związanych z inwestowaniem w strefach ekonomicznych. Drugi wątek to rewitalizacja terenów poprzemysłowych - wraz z tzw. rewitalizacją społeczną. Trzeci nurt tematyczny to szkolnictwo zawodowe i potrzeba dostosowywania go do rynku pracy.
Marszałek wskazał, że prace nad programem koncentrują się m.in. wokół kwestii gruntów inwestycyjnych (np. ułatwień dotyczących ich przekazywania samorządom, uzbrajania, udostępniania i preferencyjnego zagospodarowywania). Pojawiła się koncepcja stworzenia jednorazowych przepisów, ułatwiających przekazanie zainteresowanym samorządom gruntów państwowych, których z różnych względów nie były one dotąd w stanie przejąć.
KSSE przygotowała projekt "4 Silesia (4S)" oparty na aktywizacji pod inwestycje terenów należących m.in. do gmin, a zlokalizowanych wzdłuż czterech dróg ekspresowych: A1, DTŚ, S1 i S69. - Prezes (KSSE Piotr - PAP) Wojaczek zrobił mapę, ile terenów w związku z tymi drogami można by wydobyć i udostępnić przedsiębiorcom. Wbrew temu, co się wydaje, cierpimy na brak dobrych terenów - zaakcentował Saługa.
Rozważane ma być m.in. tworzenie rodzaju "funduszu ziemi" - czyli instrumentu finansowania rewitalizacji i uatrakcyjniania trudnych terenów, których sprzedaż na powrót zasilałaby na nowo kasę funduszu. Jeden z pomysłów dotyczy też instrumentu umożliwiającego tworzenie wolnych stref miejskich - stref aktywności - zapewniających preferencyjne warunki dla biznesu z sektora MŚP.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.