Amerykański koncern Chevron zakończy poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce - podał w sobotę (31 stycznia) Reuters. Agencja komentuje, że wbrew oczekiwaniom sektorowi temu nie udało się przekształcić rynku dostaw energii w regionie.
Polski oddział drugiej co do wielkości firmy paliwowej w USA postanowił zakończyć poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce, gdyż kraj nie jest konkurencyjny w porównaniu do innych państw, w których działa firma - napisano w komunikacie.
W ostatnich latach polskie Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. dla firm: Chevron, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream. Z Polski wycofała się jednak część firm, m.in. Exxon, Total i Marathon.
Minister gospodarki Janusz Piechociński uważa, że wycofanie się Chevronu to konsekwencja załamywania się cen ropy na światowych rynkach.
- Może się okazać, że ta tendencja spadku cen załamie się bardzo szybko i trzeba będzie się przygotowywać na inne scenariusze, tak, jak to było choćby z frankiem. Wystrzelił niedawno do 5,17 zł w ciągu jednego dnia, a dzisiaj wiemy, że jest poniżej 4 zł. Niech opadnie dym wielkiej międzynarodowej spekulacji. To nie jest tak, że trzeba natychmiast burzyć dotychczasowy model - powiedział Piechociński w sobotę.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
@oko raczej nie. Polskie i zagraniczne firmy nadal u nas kopią.
Sen o potedze gzu z lupkow sie zakonczyl