Mlecz (płyn nasienny) łososi, który na fermach hodowlanych ryb traktowany jest jako odpad, znajdzie zastosowoanie w... górnictwie przy produkcji i przetwórstwie pierwiastków ziem rzadkich z ich rud oraz zużytych elementów elektronicznych.
Japońscy naukowcy odkryli i przeprowadzili laboratoryjnie proces z użyciem spermy łososiowatych. Obecnie tradycyjne wydobycie pierwiastków ziem rzadkich jest drogie i potencjalnie bardzo szkodliwe dla środowiska. Nowa metoda proponowana przez zespół z Uniwersytetu Tokijskiego, będzie tanią i wydajna alternatywą.
Lider zespołu Yoshio Takahashi i jego współpracownicy badali absorpcję pierwiastków przez komórki bakterii, gdy spostrzegli, że w środowisku nasyconym fosforem jony rzadkich metali budują trwalsze połączenia, zaczęli więc rozważać, czy nie dałoby się użyć kodu genetycznego (fosfor w DNA jest niezbędny do przekazywania informacji genetycznej jako składnik kwasów nukleinowych) do odseparowania pierwiastków z roztworów wodnych.
Aby przetestować swoją teorię, badacze użyli sproszkowanej spermy łososia oraz roztworu zawierającego metale znane z magnesów neodeymowych - neodym, dysproz i tzw. trójwartościowe żelazo. Po wymieszaniu składników jony metali zostały przyciągnięte do fosforanów w nasieniu łososia.
Warto dodać, że nie po raz pierwszy nasienie ryb, a ściśle biorąc zawarte w nim DNA, zostało użyte przez naukowców w nietypowy sposób. Wśród najdziwniejszych zastosowań rybiego mlecza wymienić można... powłoki ognioodporne i formy do masowej produkcji nanocząsteczek srebra.
Japońscy uczeni mają świadomość, że wobec wyjątkowo wysokich kosztów odzyskiwania metali ziem rzadkich np. ze zużytych magnesów, proces z użyciem nasienia łososi może zainteresować część branży górniczej, która specjalizuje się na ekstrakcji i przetwarzaniu najrzadszych pierwiastków na skalę przemysłową.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.