Kancelaria premiera na swojej stronie internetowej, podobnie jak portal górniczy nettg.pl zamieściła pełną treść porozumienia (kliknij) podpisanego w sobotę (17 stycznia) ze związkami zawodowymi.
Oprócz tego, na witrynie KPRM opublikowano też "skondensowaną" wersję, w której wyszczególniono najważniejsze jego elementy:
Rząd gwarantem programów naprawczych
Będą przeprowadzone programy naprawcze. Ich gwarantem będzie rząd. Dotyczy to kopalń:
1. KWK Brzeszcze;
2. KWK Sośnica- Makoszowy (Ruch-Makoszowy);
3. KWK Bobrek-Centrum (Ruch- Centrum);
4. KWK Piekary.
Plany naprawcze tych kopalń przygotuje Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Odbędzie się to w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi. Plany te będą również konsultowane z władzami samorządowymi miast i gmin.
Szczególne konsultacje będą dotyczyły poziomu zatrudnienia w ramach planu naprawczego.
Kopalnie będą prowadzić eksploatację w ramach przygotowanych programów naprawczych.
Wykonanie planów naprawczych będzie podstawą do sprzedaży wymienionych kopalń na rzecz inwestorów lub stworzenia z nich spółek pracowniczych.
KWK Bobrek-Centrum Ruch Bobrek zostanie sprzedana na rzecz spółki Węglokoks.
Rząd podejmie rozmowy na temat sytuacji w pozostałych spółkach górniczych oraz w Zakładach Mechanicznych BUMAR Łabędy w Gliwicach. Będzie podjęty dialog na temat sytuacji przemysłu energochłonnego na Śląsku.
Gwarancja zatrudnienia
W razie niepowodzenia procesów inwestorskich kopalni Brzeszcze, Sośnica- Makoszowy (Ruch-Makoszowy), Bobrek-Centrum (Ruch- Centrum), KWK Piekary, ich pracownicy będą mieli zagwarantowane zatrudnienie na zasadzie systemu alokacji, uzgodnionego między Spółką Restrukturyzacji Kopalń, a innymi podmiotami górniczymi w przypadku nieskorzystania z osłon socjalnych.
Pakiet osłon socjalnych
Górnicy zatrudnieni na dole, którzy mają 4 lata i mniej do emerytury mają do dyspozycji 4-letnie urlopy górnicze w wysokości 75 % miesięcznego wynagrodzenia i możliwość samozatrudnienia i zatrudnienia poza górnictwem.
Pracownicy zakładów przeróbki mechanicznej węgla, którzy mają 3 lata i mniej do emerytury mają do dyspozycji urlopy przedemerytalne: 3-letnie urlopy w wysokości 75% miesięcznego wynagrodzenia pracownika. Uprawnieni mają możliwość samozatrudnienia i zatrudnienia poza górnictwem.
Pracownicy przeróbki mechanicznej węgla, administracji i powierzchni mogą skorzystać z odprawy w wysokości 12-miesiącznego wynagrodzenia. Dodatkowo tym osobom przysługują ustawowe odprawy:
1. 1-miesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 2 lata,
2. 2-miesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony od 2 do 8 lat,
3. 3-miesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony ponad 8 lat
ale nie więcej niż 15- krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opracuje Program na rzecz wsparcia pracowników odchodzących z kopalń.
Program reindustrializacji Śląska i Małopolski, którego celem jest wsparcie rozwoju regionu, który będzie stymulował powstanie nowych miejsc pracy, zostanie opracowany przy udziale strony społecznej i samorządowej przez powołany zespół rządowy. Rząd wystąpi do Komisji Europejskiej z wnioskiem o skorzystanie z tzw. Europejskiego Funduszu dla Inwestycji dla sektora górnictwa węgla kamiennego.
16 zakładów pracy do Nowej Kompanii Węglowej
W nowej spółce tzw. Nowej Kompanii Węglowej znajdą się:
KWK Chwałowice
KWK Rydułtowy- Anna
KWK Marcel
KWK Jankowice
KWK Sośnica Makoszowy Ruch Sośnica
KWK Bolesław Śmiały
KWK Ziemowit
KWK Piast
KWK Bielszowice
KWK Halemba-Wirek
KWK Pokój
Zakład Górniczych Robot Inwestycyjnych
Zakład Logistyki Materiałowej
Zakład Informatyki i Telekomunikacji
Zakład Elektrociepłowni S.A.
Zakład Remontowo-Produkcyjny
Tzw. Nowa Kompania Węglowa powstanie w trybie pełnych konsultacji ze stroną społeczną. Tworzenie nowej spółki zakończy się do 30 września 2015 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
W porozumieniu jest zapis że pozostałe spółki węglowe będą tak samo traktowane jak w KW S.A.
Kłania się brak strategi z zatrudnieniem w kopalniach a co za tym idzie brak konkretnego programu ile naprawdę nasze państwo potrzebuje węgla .Był by taki plan wprowadzony za Buzka przy jego reformie to dziś było by z 15 zdrowych kopalń bez przerostu zatrudnienia ludzie naturalnie poodchodzili by na emerytury i było by O.K .Jak ten niby "program naprawczy" się ma do KHW ? W czym pomoże ? za 2-3 miesiące znów negocjacje z rządem tym razem w KHW ?
Odprawy dla górników zabrali, bo wiedzieli, że część ma dosyć roboty na nierobów związkowych...
Związki kosztem roboli uratowali w zeszłym roku administrację a są to koszty astronomiczne na każdej kopalni jak i w samej K.W .Średnia płaca w administracji była niższa od dołowców chyba o 800 zł z czego oni pracują tylko od poniedziałku do piątku . Proporcje ryla do powierzchi są po prostu nie do udźwignięcia przez tych pierwszych , ciekawa lektura kto pracuje w administracji , kogom znajomy , kto z rodziny .
Czy ktoś tego chce czy nie aby uzdrowić sytuację w górnictwie trzeba ciąć koszty a że największymi kosztami są płace to trzeba:zmniejszyć zatrudnienie lub proporcjonalnie zmniejszyć płace , odciążyć w czym się da podatki nałożone na kopalnie , zakaz importu węgla w Rosji , monopol państwa na sprzedaż węgla aby nie było sytuacji że kopalnia wydobywa węgiel za 300zł a na składzie jest za 800zł .
Sukces odtrąbiony z obydwóch stron , rząd kupił spokój do wyborów , związki udają że udało się uratować miejsca pracy a prawda jest taka że nic nie uzgodnili i nie uratowali bo w takiej formie tego "porozumienia " krach przyjdzie po wyborach .Bo sytuacji kopalń nie poprawi się poprzez wrzucenie tego całego syfu do innego worka i udawanie że wszystko jest o.k .
Jednak da się z Rylami dogadać, co nie kopaczka?
ani słowa o JSW iKHW???