Konkurs na stałe wpisał się w kulturalny kalendarz miasta. Każdego roku bierze w nim udział kilkudziesięciu autorów z całej Polski. Rozstrzygnięcie jego X edycji miało miejsce w czwartek (15 stycznia) w Domu Kultury w Bielszowicach - poinformował portal góniczy nettg.pl rudzki magistrat. W tym roku najlepszym autorem okazał się Krzysztof Kokot z Nowego Targu.
- Św. Barbara jest patronką naszego miasta. Dziesięć lat temu powstał pomysł, by uczcić Ją i nasze tradycje górnicze. Jak widać nadal w tym postanowieniu trwamy - podkreślał Bronisław Wątroba, pomysłodawca imprezy.
- W tegorocznej, jubileuszowej edycji konkursu wzięło udział 18 osób i to chyba rekord - dodał Wątroba.
- To jest jedna z nagród, na którą czekałem kilka lat. Jestem bardzo zadowolony, że otrzymałem ją właśnie teraz, w tym jubileuszowym konkursie - mówił Krzysztof Kokot.
- Pierwszy wiersz napisałem w 2004 roku. Pisany był polszczyzną literacką. Dopiero później wpadło mi do głowy, że można wykorzystać gwarę. Tak też wziąłem udział w konkursie ks. Norberta Bończyka i mnie wyróżniono - dodał zwycięzca konkursu.
Jury przyznało także cztery równorzędne wyróżnienia: Beacie Kalińskiej z Cieszyna, Jadwidze Bohli z Gierałtowic, Wojciechowi Kołodziejowi z Kielc, oraz Urszuli Pilny z Rudy Śląskiej.
W składzie jury znalazł się Marek Wacław Judycki, trzykrotny zdobywca pierwszego miejsca w poprzednich edycjach konkursu.
- W tym roku wiersze prezentują bardzo wysoki poziom. Kilka z nich jest z pewnością ponadprzeciętnych. Większość jednak zachowana jest w tonie nostalgii - stwierdził.
Poza prezentacją wierszy oraz wręczeniem nagród, uczestnicy imprezy wysłuchali także monodramu pod tytułem "Nazywam się Barbara" autorstwa Barbary Gwóźdź.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.