Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej zaprosił w poniedziałek (12 stycznia) związki zawodowe na spotkanie dotyczące propozycji pakietu rozwiązań mających na celu ratowanie spółki oraz miejsc pracy - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe JSW. Rozmowy mają odbyć się w środę (14 stycznia) o godz. 13.00 w biurze zarządu. Włodarze spółki zaprezentowali także projekt porozumienia, który prezentujemy poniżej. We wtorek (13 stycznia) związkowcy JSW powołali Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy.
W zaproszeniu wystosowanym do związkowców zarząd JSW podkreślił, że "sytuacja finansowa JSW jest na tyle poważna, iż wymaga podjęcia niezwłocznych i zdecydowanych działań".
"Prosimy uwzględnić fakt, że niezależnie od osobistego stosunku do organów spółki, na organizacjach związkowych ciąży ustawowy i statutowy obowiązek rokowania w dobrej wierze wszelkich rozwiązań dotykających interesów załogi. Taki sam obowiązek ciąży również na Zarządzie JSW SA. W obecnej sytuacji nie rozwiążemy istniejących problemów bez wspólnych uzgodnień, a dalsza zwłoka w ich podejmowaniu pogarsza i tak już dramatyczną sytuację. Prosimy o przybycie na spotkanie i odniesienie się do przedstawionych propozycji" - czytamy w liście skierowanym do związków zawodowych.
Związkowcy podkreślili, że decyzja o powołaniu MKPS jest związana "z nieprzestrzeganiem prawa pracy przez Zarząd JSW SA, który od momentu wprowadzenia w życie Porozumienia zbiorowego z dnia 05 maja 2011 roku zawartego w trybie art. 9 paragraf 1 Kodeksu Pracy notorycznie nie realizuje jego zapisów".
"Ponadto akcja protestacyjno-strajkowa jest wyrazem czynnego wsparcia protestu górników Kompani Węglowej SA w której Rząd RP chce doprowadzić do likwidacji 4 kopalń. Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno- Strajkowy JSW SA. w pełni popiera działania podejmowane przez Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy w Kompanii Węglowej SA, w tym postulat opracowania i wdrożenia, w porozumieniu ze stroną społeczną, programu dla całego górnictwa węgla kamiennego w Polsce w tym w JSW SA, a nie tylko dla jednej ze spółek" - czytamy w stanowisku związkowców.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK