Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach znalazł się w gronie instytucji, które będą wdrażać Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-203 dla sektora energetyki.
Umowę z instytucjami w czwartek (18 grudnia) podpisała wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik. - Mam nadzieję, że w nowej perspektywie finansowej nasza współpraca również będzie układała się wzorowo. Liczę na Wasz profesjonalizm i zaangażowanie w procesie wprowadzania zmian w sektorze energetycznym - stwierdziła.
Spotkanie odbyło się w siedzibie resortu gospodarki. Ministrowi gospodarki powierzona została bowiem funkcja Instytucji Pośredniczącej dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 dla sektora energetyka.
W trakcie czwartkowego spotkania podpisane zostały umowy pomiędzy Ministerstwem Gospodarki a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Instytutem Nafty i Gazu - Państwowym Instytutem Badawczym i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Dotyczą one dwóch osi priorytetowych POIŚ 2014-2020: Zmniejszenia emisyjności gospodarki oraz Poprawy bezpieczeństwa energetycznego.
W imieniu NFOŚiGW umowę podpisała prezes zarządu Małgorzata Skucha, ze strony Instytutu Nafty i Gazu dyrektor Maria Ciechanowska a WFOŚiGW w Katowicach zastępcy prezesa zarządu Agnieszka Siemińska oraz Adam Liwochowski.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), będzie pełnił funkcję Instytucji Wdrażającej dla poddziałania 1.3.1 "Wspieranie efektywności energetycznej, inteligentnego zarządzania energią i wykorzystania odnawialnych źródeł energii w infrastrukturze publicznej, w tym w budynkach publicznych", działania 1.5 "Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu" i działania 1.6 "Promowanie wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe".
Instytut Nafty i Gazu - Państwowy Instytut Badawczy będzie Instytucją Wdrażającej dla poddziałania 1.1.2 "Budowa oraz modernizacja sieci umożliwiających przyłączanie jednostek wytwarzania energii elektrycznej z OZE do KSE" i działania 5.1 "Rozwój inteligentnych systemów dystrybuowania, magazynowania i przesyłu gazu i energii elektrycznej".
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach z kolei będzie pełnił funkcję Instytucji Wdrażającej dla działania 1.7 "Kompleksowa likwidacja niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko-dąbrowskiej."
POIŚ na lata 2014-2020 będzie największym programem w nowej perspektywie finansowej z budżetem ponad 27 mld euro. Na dofinansowanie projektów w ramach sektora energetyka zostanie przeznaczonych z Funduszu Spójności oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego blisko 2,85 mld euro.
W galrii: przykłady dotychczasowej działalności katowickiego WFOŚiGW (zdjęcia: archiwym portalu górniczego nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.