Od 1 stycznia 2015 r. każdy będzie mógł mieć dostęp do komunikatów o ewentualnych zagrożenia występujących w miejsc/regionie jego zamieszkania. System RSO, poprzedzony gruntownym pilotażem, swym zasięgiem obejmie cały kraj.
Publikacje w RSO dotyczą komunikatów ogólnych, meteorologicznych, hydrologicznych oraz stanu wód na rzekach. Te adresowane do kierowców będą dotyczyły zagrożeń występujących na drogach, kolizji itp.
Komunikat (ostrzeżenie) generowany jest przez wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego, a następnie w naziemnej telewizji cyfrowej (telewizja regionalna) i aplikacjach telefonicznych.
Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (tj. łączącej telewizję z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.
Dla tych, którzy lubią korzystać ze smartfonów najlepsza będzie bezpłatna aplikacja mobilna Regionalny System Ostrzegania. Przygotowano ją na najważniejsze mobilne systemy operacyjne. Apka ta powstała z inicjatywy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji we współpracy z Telewizją Polską SA.
Aplikacja RSO pozwala na:
• przegląd ostrzeżeń o sytuacjach nadzwyczajnych w całym kraju w następujących kategoriach: meteorologiczne, hydrologiczne, informacje drogowe, ogólne,
• przegląd informacji o stanach wód na rzekach całej Polski,
• dostęp do bazy wiedzy w postaci poradników postępowania w sytuacjach kryzysowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.