Wrocławskie Centrum Badań EIT+ zorganizuje we Wrocławiu węzeł wiedzy na temat surowców naturalnych. To jedna z sześciu struktur powstającej wspólnoty wiedzy i innowacji w tej dziedzinie. Obejmie swym zasięgiem teren wschodniej i południowej Europy.
Jak poinformowała w środę (10 grudnia) PAP rzecznik Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ Klaudia Piątek, organizujący wspólnotę wiedzy i innowacji w obszarze surowców naturalnych Europejski Instytut Technologiczny ogłosił sześć lokalizacji dla węzłów wiedzy: we Wrocławiu, fińskim Espoo, belgijskim Leuven, szwedzkim Lulea, francuskim Metz i w Rzymie.
Główna siedziba wspólnoty wiedzy i innowacji będzie się znajdować w Berlinie.
Piątek dodała, że nasz kraj we wspólnocie reprezentuje 10 instytucji m.in. KGHM Polska Miedź, KGHM Zanam, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Wrocławska, Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach.
- Wrocławskie Centrum Badań EIT+ dotychczas koordynowało starania o zlokalizowanie jednego z węzłów wiedzy we Wrocławiu, a teraz będzie organizowało jego powstanie i kierowało działaniami. To dla nas ogromne wyróżnienie - powiedziała Piątek.
Wspólnotę wiedzy i innowacji w obszarze surowców naturalnych tworzy ogólnoeuropejskie konsorcjum "RawMatTERS", które liczy ponad 100 partnerów z 22 krajów Unii Europejskiej. To przede wszystkim uczelnie techniczne, instytuty naukowo-badawcze i strategiczne dla branży przedsiębiorstwa.
Głównym jej zadaniem będzie wprowadzenie nowych rozwiązań, produktów i usług na rzecz zrównoważonego poszukiwania, wydobywania, przetwarzania i recyklingu zasobów naturalnych. Rolą wszystkich partnerów będzie również dostarczanie technologii i usług dostosowanych do zmieniających się potrzeb społecznych. Kolejne zadania to m.in. edukacja oraz rozwój przedsiębiorczości, tworzenie nowych miejsc pracy i aktywne podejmowanie wyzwań związanych z niedoborem surowców w Europie.
Tworzenie tzw. KIC (Knowledge Innovation Communities) to część programu działań Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii, w którym przewidziano funkcjonowanie wspólnot wiedzy i innowacji w systemie gospodarczym UE. Dotychczas powstały dwie wspólnoty: klimatyczna i energetyczna, a kolejne zostaną powołane do 2018 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.