Województwa łódzkie i śląskie zakończyły już negocjacje swoich Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020 i oficjalnie przesłały je do Komisji Europejskiej. Teraz województwa czekają już na zatwierdzenie programów przez Komisję.
Wiadomość o tym przekazała w piątek (28 listopada) w Katowicach unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości Elżbieta Bieńkowska. W przypadku woj. śląskiego potwierdzili ją przedstawiciele tamtejszego urzędu marszałkowskiego.
- Z tego, co wiem, dzisiaj pierwszy program regionalny - woj. łódzkiego - został wpuszczony w system. I woj. śląskiego. Czyli dwa pierwsze programy regionalne poszły dzisiaj w system, czyli do podpisu, do zatwierdzenia, przez Komisję Europejską - mówiła Bieńkowska podczas piątkowej konferencji naukowej "NIK, ETO, Samorząd - kontrola, audyt, współpraca" w Katowicach.
Wiceszefowa wydziału rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim woj. śląskiego Stefania Koczar-Sikora wyjaśniła, że choć negocjacje programów odbywają się w "świecie realnym", urzędy marszałkowskie komunikują się oficjalnie z Komisją Europejską w systemie informatycznym.
- Można powiedzieć, że dzisiaj "weszło to w system" w takim znaczeniu, że nie możemy już naszego programu edytować, może to robić tylko Komisja - wskazała Koczar-Sikora.
- Co do zasady można powiedzieć, że zakończyliśmy już te negocjacje. Oficjalnie program został wysłany w systemie informatycznym do Komisji. Czekamy już na jego zatwierdzenie - dodała.
Podczas konferencji Koczar-Sikora przypomniała m.in., że obecna wersja śląskiego RPO jest już siódma z kolei. Trzy pierwsze uzgadniane były z partnerami społeczno-gospodarczymi w regionie, a kolejne z rządem i Komisją Europejską. Ostatnim etapem przed ostatecznym zatwierdzeniem programów przez KE są ich oficjalne uzgodnienia pomiędzy Dyrekcjami Generalnymi.
Wiadomość przekazaną przez komisarz Bieńkowską z zadowoleniem przyjął marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. Przyznał, że to "bardzo dobra informacja zamykająca kadencję zarządu województwa". Jednocześnie - jak powiedział - to dobre otwarcie nowej kadencji, ponieważ już w marcu władze województwa postarają się ogłaszać pierwsze konkursy i adresować do beneficjentów pieniądze unijne.
Nowy RPO woj. łódzkiego przekracza 2,25 mld euro. Na projekty dotyczące transportu ma trafić ok. 364,6 mln euro, na przedsięwzięcia dotyczące rewitalizacji i potencjału endogenicznego regionu - ok. 284,1 mln euro, na projekty związane z innowacyjną i konkurencyjną gospodarką ok. 274,8 mln euro, a z gospodarkę niskoemisyjną - ok. 255,9 mln euro.
W nowym śląskim RPO (na lata 2014-2020) znalazło się najwięcej środków UE spośród programów regionalnych w Polsce - 3,477 mld euro. Jego główna pula wynosi ok. 2,244 mld euro, 1,108 mld euro kierowanych jest na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne i Regionalne Inwestycje Terytorialne, natomiast ok. 125 mln euro trafia Obszary Strategiczne Interwencji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.