Środowa sesja na giełdach w USA przyniosła umiarkowane spadki głównych indeksów. Inwestorzy poznali minutes, czyli protokół z październikowego posiedzenia Rezerwy Federalnej, w którym Fed wyraził obawę, że inflacja w USA nie rośnie wystarczająco szybko.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,01 proc., do 17.685,73 pkt.
S&P 500 zniżkował o 0,15 proc. i wyniósł 2.048,72 pkt.
Nasdaq Comp. spadł o 0,57 proc., do 4.675,71 pkt.
"Minutes nie miały dziś dużego wpływu na rynek, notowania indeksów giełdowych, obligacji oraz walut nie zmieniły się po ich publikacji" - powiedział Tom Kersting, analityk w Edward Jones.
W ocenie członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), pomimo programów stymulacyjnych zrealizowanych przez Fed, inflacja w Stanach Zjednoczonych może utrzymywać się poniżej 2-procentowego celu inflacyjnego jeszcze przez dłuższy czas - wynika z zapisu październikowego posiedzenia Fed.
Amerykańscy bankierzy rozmawiali wówczas nad sposobami normalizacji polityki monetarnej; w trakcie dyskusji wyrazili obawy, że proces ten może doprowadzić do podwyższonej zmienności na rynkach finansowych.
"Tylko niektórzy z członków FOMC byli zdania, że należy zrezygnować ze stwierdzenia +znaczny czas+ w odniesieniu do tego, jak długo stopy procentowe w USA będą pozostawały bez zmian. Pozostali bankierzy centralni byli zdania, że stwierdzenie to jest +pożyteczne+ lub też sugerowali, że język mógłby zostać zmieniony w ten sposób, aby podkreślić, że podwyżki stóp procentowych zależą od danych makroekonomicznych z gospodarki USA" - napisano w minutes.
Fed zaznaczył, tak jak czynił to we wszystkich komunikatach w ostatnim czasie, że po zakończeniu programu luzowania ilościowego stopy procentowe w USA powinny pozostawać na niskich poziomach przez "znaczny czas".
"Sytuacja na rynku pracy poprawia się, jednocześnie niska pozostaje inflacja, Fed ma więc więcej swobody i może powstrzymywać się od podnoszenia stóp procentowych" - ocenił Jeff Kravitz, strateg inwestycyjny w U.S. Bank Wealth Management.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.