W czwartek (13 listopada) będzie wiadomo, kto zwycięży w drugiej polskiej edycji Quarry Life Award i do kogo trafią nagrody o łącznej wartości 9500 euro. W finale zmaga się pięć zespołów z uczelni wyższych i organizacji przyrodniczych.
Wyniki ich rocznej rywalizacji zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali w Centrum Konferencyjnych w Górażdżach. Konkurs organizuje, we wszystkich swoich kopalniach rozrzuconych po świecie, koncern HeidelbergCement. Do niego należy m.in. Grupa Górażdże (Górżdże Cement, Górażdże Beton, Górażdże Kruszywa).
Konkurs Quarry Life Award ma popularyzować wiedzę o walorach przyrodniczych kopalń surowców mineralnych i wspierać ekologiczne projekty naukowe i edukacyjne w kopalniach, a także promomować proprzyrodnicze kierunki rekultywacji.
W tym roku do udziału w konkursie zgłoszono 22 projekty. To dwa raz więcej niż dwa lata temu. Spośród nich jury pod przewodnictwem dr. hab. Arkadiusza Nowaka z Uniwersytetu Opolskiego wybrało pięć najlepszych.
Do finału zakwalifikowały się między innymi projekty przedłożone przez zespoły z Uniwersytetu Wrocławskiego, Śląskiego, Zielonogórskiego, a także organizacje przyrodnicze z Wrocławia. Tematyka prac była bardzo zróżnicowana.
Do realizacji prac badawczych w kopalniach, czyli głównego etapu konkursu, wytypowano następujące projekty:
• waloryzacji środowiska przyrodniczego w kopalni Nowogród Bobrzański,
• kompleksowej inwentaryzacji herpetofauny (płazów i gadów) w kopalni wapienia Górażdże,
• analizy glebowego banku nasion w kopalni Nowogród Bobrzański,
• inwentaryzacji gatunków dzikich pszczół na terenie kopalni wapienia Górażdże,
• porównawczej analizy stanu wód oraz ich wpływu na bioróżnorodność w trzech różnych kopalniach Grupy Górażdże.
Nagrodzone zostaną te drużyny, które w trakcie prac badawczych wykazywały się najefektywniejszą pracą zespołową, a po zakończeniu badań w kopalniach przedstawiły konkretne zalecenia i wytyczne dotyczące ochrony siedlisk i terenów kopalnianych należących do Grupy Górażdże w przyszłości. To do nich powędrują czeki o wartości 5000, 3000 i 1500 euro.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.