Polska Izba Ekologii od 2002 r. organizuje ogólnopolski Konkurs Ekolaury. Okolicznościowymi statuetkami i wyróżnieniami nagradza przedsiębiorstwa, instytucje, organizacje pozarządowy i samorządy działające w sposób najbardziej efektywny na rzecz ochrony środowiska. W środę (29 października) w katowickim kinoteatrze Rialto podsumowano wyniki trzynastej, wcale niepechowej, edycji tego konkursu...
Gala połączona była z obchodami 15-lecia Polskiej Izby Ekologii. Do ostatniej chwili nie wiadomo było, komu przyznano statuetki.
- 15 lecie Polskiej Izby Ekologii zbiega się z 25-leciem przemian ustrojowych w Polsce. W latach 80. XX w. Polska była jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw Europy. Od tego czasu sytuacja uległa radykalnej poprawie, zwłaszcza jeśli chodzi o ochronę przyrody, ochronę powietrza czy gospodarkę wodno-ściekową. Wciąż jest sporo do zrobienia m.in. w gospodarce odpadami czy zagospodarowaniu terenów poprzemysłowych - mówił Czesław Śleziak, przewodniczący Rady PIE inaugurując konkursowo-jubileuszową galę.
Z okazji 15-lecia istnienia Izby 27 przedsiębiorstw zostało wyróżnionych za "działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska oraz zaangażowanie w prace Polskiej Izby Ekologii.
Spośród zgłoszonych do konkursu Ekolaury 2014, szacowna kapituła, w skład której wchodzą eksperci ochrony środowiska - m.in. Gabriela Lenartowicz (prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach), Czesław Śleziak (przewodniczący Rady Polskiej Izby Ekologii, b. minister środowiska), Maciej Bakes (Polskie Radio Katowice) - wybrała 17 laureatów. Przyznała także 7 wyróżnień.
Wśród nagrodzonych Ekolaurami mocno reprezentowani byli reprezentanci górnictwa węgla kamiennego, m.in. Katowicki Holding Węglowy, Kompania Węglowa, Haldex...
Kandydatów do Ekolaurów 2014 zgłaszano (od marca) w następujących kategoriach:
• gospodarka wodno-ściekowa,
• ochrona powierzchni ziemi, gospodarka odpadami,
• ochrona powietrza,
• odnawialne źródła energii,
• ekoprodukt, zielone technologie,
• edukacja ekologiczna,
• energooszczędność, efektywność energetyczna,
• ochrona przyrody,
• gmina przyjazna środowisku,
• całokształt działalności na rzecz ochrony środowiska.
Co dają Ekoloaury? Satysfakcję. Jedyny materialny profit jest taki, iż zdobywcy nagród głównych mogą w korespondencji i w promocji posługiwać się znakiem graficznym przedstawiającym statuetkę Polskiej Izby Ekologii. Takie prawo nabył, min. Haldex SA.
Ta katowicka spółka specjalizuje się w przerabianiu odpadów pokopalnianych. Firma istnieje już od 55 lat. W tym czasie przerobiła 160 mln t odpadów. Zyskał na tym przemysł i środowisko. Stracił, można byłoby rzec, krajobraz. Działalność Haldexu sprawiła bowiem, że hałdy już nie dominują w krajobrazie Śląska. I właśnie za całokształt działalności na rzecz ochrony środowiska w regionie szacowana kapituła konkursowa przyznała spółce Haldex Ekolaury. W imieniu spółki nagrodę, z rąk Czesław Śleziaka, odebrał Tadeusz Koperski, prezes zarządy Haldex SA.
XIII edycji Konkursu "Ekolaury Polskiej Izby Ekologii 2014" patronowali m.in.: minister środowiska, minister gospodarki oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.