W środę (22 października) w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach została podpisana umowa na dofinansowanie budowy nowoczesnej stacji radaru meteorologicznego na Górze Św. Anny. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej otrzymał dotację z Funduszu w wysokości 4 805 161,13 zł.
W zasięgu radaru znajdzie się 41 700 km2, na których mieszka 8,5 mln osób. Radar umożliwi znacznie dokładniejsze prognozowanie i dużo szybsze ostrzeganie przed meteorologicznymi zagrożeniami w województwach śląskim, opolskim, dolnośląskim. Radar zostanie zintegrowany z systemem POLRAD.
- Radar jest jednym z tych urządzeń który w sposób ciągły z bardzo dużą dokładnością podaje nam informacje o tym co dzieje się w atmosferze, nie o tym co jest przy powierzchni ziemi. Natomiast wiedząc jaka jest struktura chmury, jakie są wielkości kropel chmurowych możemy to przeliczyć na sumę intensywności opadów - powiedział dr Rafał Bąkowski, wicedyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który wraz z prezes WFOŚiGW w Katowicach Gabrielą Lenartowicz złożył podpisy na umowie dotyczącej dofinansowania.
Radar swoim zasięgiem obejmie obszary źródłowe Odry, Oprawy i Ostrawicy oraz ich biegów górnych. Dzięki urządzeniu poprawi się dokładność pomiaru natężenia opadów i prognozowania zasilania tych rzek w wody opadowe. Możliwe będzie również monitorowanie groźnych zjawisk meteorologicznych związanych z wiatrem na obszarze trzech województw. W województwie śląskim w działaniu radaru znajdą się wszystkie zlewnie dopływów górnej Odry, szczególnie Psiny, Kłodnicy, Rudy i Bierawki.
- Tak się składa, że w naszym województwie są górne odcinki dwóch największych rzek. Jeśli te gwałtowne zjawiska występują to z reguły zaczyna się to w naszym województwie. Tak po prostu wynika ze względów czysto geograficznych. Dlatego bardziej niż innym zależy nam na racjonalnym przygotowaniu się do wystąpienia tych zjawisk - podkreśliła prezes Lenartowicz.
Dostęp do danych z radaru otrzymają służby wojewódzkie i ratunkowe. Korzystać z informacji będzie mógł każdy. Na stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dostępne będą zdjęcia radarowe, informacje o stanie wód, mapy zagrożeń powodziowych. Dane można będzie również ściągnąć na smartfony. Informacje z radaru pozwolą lepiej przewidzieć pogodę.
Stacja meteorologiczna na Górze Św. Anny będzie jedną z największych w kraju. Wicedyrektor Bąkowski powiedział, że radar powinien zostać uruchomiony w pierwszym kwartale 2016 r. Została już zakupiona działka pod tę inwestycje, tworzone są plany zagospodarowania. Radar jako maszyna będzie do odbioru w tym roku. Całkowity koszt budowy radaru wyniesie ok. 12,7 mln zł. Razem z katowickim WFOŚiGW inwestycję współfinansują również Fundusze z Opola i Wrocławia.
W galerii: Podpisanie umowy na dofinasowanie budowy radaru meteorologicznego na Górze Św. Anny. Katowice, 22 października 2014 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.