Państwowa Agencja Atomistyki, pełniąca w Polsce funkcje dozoru jądrowego i amerykański dozór NRC przedłużą obowiązujące umowy o współpracy - poinformowała we wtorek PAA. Od 2015 r. w USA zaczną się szkolenia Polaków w kwestiach bezpieczeństwa jądrowego.
Jak podała Agencja, w poniedziałek (20 października) prezes PAA Janusz Włodarski spotkał się z komisarzem Nuclear Regulatory Comission Williamem Ostendorffem i uzgodniono m.in. rozszerzenie współpracy, przedłużenie trzech umów dwustronnych oraz rozwój programu szkoleń stanowiskowych inspektorów PAA w amerykańskim dozorze.
Przedłużona zostanie umowa ramowa o wymianie informacji technicznej i współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego, umowa wykonawcza CAMP (Code Application and Maintenance Program), na mocy której NRC udostępnia swoje kody obliczeniowe oraz umowa wykonawcza o członkostwie PAA w Severe Accident Research Program, której strony zobowiązują się m.in. do wnoszenia wkładu finansowego i intelektualnego w rozwój kodów obliczeniowych.
Tematem spotkania było też szkolenie inspektorów PAA w USA na potrzeby polskiego programu jądrowego. Polacy będą mogli m.in. w praktyce uczestniczyć w kontrolach instalacji jądrowych i przeprowadzać inspekcje w elektrowniach jądrowych. Ostendorff zaproponował przyjęcie dodatkowych osób na szkolenia z zakresu przeprowadzania inspekcji podczas budowy elektrowni jądrowej.
- Taki rodzaj szkoleń jest dla nas szczególnie istotny, ponieważ nie mamy w Polsce przemysłu jądrowego, to jedyny sposób, aby zbierać praktyczne doświadczenia. Amerykańscy partnerzy będą nam niezwykle pomocni - ocenił Włodarski. Podkreślił, że obszary szczególnego zainteresowania PAA to lokalizacja, inspekcje oraz ocena bezpieczeństwa obiektów jądrowych.
NRC przygotowuje dla Agencji program szkoleń z analizy bezpieczeństwa obiektów jądrowych. Ostendorff zapewnił, że przygotowania postępują zgodnie z planem i rozpoczęcie szkoleń będzie możliwe na początku 2015 r.
PAA jako niezależny dozór jądrowy będzie sprawować kontrolę nad wyborem miejsca i technologii, budową i eksploatacją polskich elektrowni jądrowych. Będzie wydawać zgody i licencje w kolejnych etapach całego procesu inwestycyjnego.
Zgodnie z planami rządu, w 2017 r. powinna zapaść zasadnicza decyzja co do budowy elektrowni jądrowej. Właściwa budowa pierwszego bloku powinna ruszyć w 2020 r., a do końca 2024 r. miałby on zostać oddany do eksploatacji. Pierwsza elektrownia jądrowa ma mieć moc rzędu 3000 MW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.