Ożywiona dyskusja i prawdziwy intelektualny ferment - tak scharakteryzować można pierwsze sesje odbywającej się w Zakopanem konferencji z cyklu Zagadnienia Surowców Energetycznych i Energii w Gospodarce Krajowej. Tematem obecnej, 28. odsłony tej debaty są paliwa w energetyce - uwarunkowania i perspektywy.
Podczas konferencji, w trakcie 9 sesji plenarnych wygłoszonych zostanie 34 referatów, sesja posterowa zgromadzi 40 prezentacji. Prelegenci reprezentują 18 ośrodków naukowych i 14 instytucji przemysłowych. Materiały konferencyjne zgromadzono w 3 tomach.
Obrady w imieniu organizatorów otworzył prof. Eugeniusz Mokrzycki, dyrektor Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN.
- Problem paliw w energetyce nabrzmiewa z roku na rok. Górnictwo węgla kamiennego poddawane jest restrukturyzacji, której celem jest poprawa efektywności. Trzeba powiedzieć, że to nie wyszło. Na nieskuteczność tych działań wpłynęły różnego rodzaju czynniki: społeczne, polityczne, geologiczno górnicze. Równocześnie jest dyskutowana Polityka energetyczna Polski do 2050 roku, która przewiduje 3 scenariusze rozwoju: oparty na energii jądrowej, na węglu i na gazie - także łupkowym. Scenariusz oparty na węglu jest niejasny. Rodzi się pytanie, czy nasze górnictwo węgla kamiennego ma w obecnej formie funkcjonować w XXI wieku? Czy musimy ślepo naśladować trendy UE, czy racjonalnie przewidzieć przyszłość energetyczną? - zastanawiał się prof. Mokrzycki.
Dyrektor Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN uważa, że w Polsce nie ma spójnej wizji funkcjonowania energetyki oraz wykorzystania krajowych źródeł energii, natomiast realizacja Polityki energetycznej do 2050 wiąże się z gigantycznymi nakładami finansowymi.
- Celem naszej konferencji jest wyartykułowanie, że pewne rzeczy musimy zrobić już teraz - podsumował profesor Mokrzycki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.