Warunki gospodarcze dla małych i średnich przedsiębiorstw były trudne w 2013 r.; wprawdzie ich liczna oraz wartość, jaką wnosiły do gospodarki przekroczyła poziom sprzed kryzysu 2008 r., ale zatrudnienie nadal pozostawało niższe - wynika z raportu KE.
Komisja podkreśliła, że wyniki ekonomiczne sugerują, iż w 2013 r. doszło do poprawy w sytuacji MŚP, jednak nie była ona równa we wszystkich krajach UE oraz solidna.
Według raportu ujawnionego w piątek (3 października), w ubiegłym roku w unijnych małych i średnich przedsiębiorstwach pracowało 1,9 mln osób mniej (2,16 proc.) niż w 2008 r. Wartość, jaką sektor ten wnosił do gospodarki, wzrosła w 2013 r. o 1,1 proc., jednak dynamika ta była wolniejsza niż w poprzednich latach. W 2012 r. wzrost wynosił 1,5 proc., a w 2011 r. 4,2 proc.
Negatywną wiadomością jest też to, że całkowita liczna małych i średnich firm spadła w UE w ubiegłym roku o 0,9 proc., a zatrudnienie w nich zmniejszyło się o 0,5 proc.
W całej UE w ubiegłym roku operowało 21,6 mln MŚP zatrudniając 88,8 mln pracowników. Firmy te generowały dobra i usługi o wartości 3,666 bilionów euro.
Największy przyrost miejsc pracy w MŚP w porównaniu do 2008 r. miał miejsce w Niemczech (ponad 20 proc.) i Francji; największy spadek odnotowano w Hiszpanii oraz Grecji (ok. 25 proc.).
Raport KE wskazuje, że sytuacja ekonomiczna MŚP w Polsce była w ubiegłym roku porównywalna do tej z 2008 r.
Zgodnie z danymi Komisji w 2013 r. w Polsce było 1,47 mln małych i średnich firm, które zatrudniały 5,6 mln pracowników. Wartość, jaką wniosły do gospodarki, oszacowano na 94 mld euro. MŚP stanowią w Polsce 99,8 proc. wszystkich przedsiębiorstw, wytwarzając 50 proc. PKB.
Według dokumentu w ubiegłym roku bardzo dobrze radziły sobie małe i średnie firmy z sektora usług, dzięki czemu były w stanie obrobić straty z okresu 2008-2009. W szczególności dotyczyło to przedsiębiorstw operujących w handlu detalicznym, transporcie, magazynowaniu, a także działalności administracyjnej.
Gorzej funkcjonowały za to firmy działające w przemyśle i handlu hurtowym. Ich wkład w gospodarkę pozostawał w ubiegłym roku w Polsce na poziomie sprzed kryzysu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.