W sejmowej Komisji ds. Energetyki i Surowców Energetycznych trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.
Nowelizacja wprowadza m.in. normy jakościowe dla węgla. Projekt przewiduje wprowadzenie dla dostawców i importerów węgla konieczność posiadania certyfikatów jakości. Zakłada, że kontrola jakości będzie prowadzona na granicach przez Służbę Celną, a w handlu detalicznym przez organy Inspekcji Handlowej.
Drugim projektem, nad którym trwają prace, jest nowelizacja Prawa energetycznego, zakładająca wprowadzenie koncesji na obrót węglem, wydawanych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Autorzy projektu wskazują, że węgiel kamienny jest powszechnie wykorzystywany w gospodarstwach domowych do celów grzewczych. W strukturze bilansu wykorzystania nośników energii w gospodarstwach domowych zajmuje on pierwsze miejsce (29,7 proc.), a jego zużycie kształtuje się na poziomie ok. 16 mln ton rocznie. Jednocześnie, pomimo znacznych zapasów węgla, wynoszących średnio ok. 8 mln t, do Polski sprowadzany jest surowiec, w szczególności z Federacji Rosyjskiej.
W 2013 r. zaimportowano do Polski ok. 10,8 mln t węgla, w ciągu 5 miesięcy 2014 r. import wyniósł już 4,3 mln t. Obserwuje się wypieranie węgla krajowego przez węgiel importowany, szczególnie z Federacji Rosyjskiej, ze względu na konkurencyjną cenę. Węgiel importowany do Polski nie posiada certyfikatów jakościowych i w znaczącej części wykorzystywany jest w gospodarstwach domowych.
- Obrót wyrobami węglowymi nie jest w Polsce regulowany, a do prowadzenia handlu wystarcza wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Powoduje to, że działalność mogą podejmować także nieuczciwi sprzedawcy, wykorzystujący m.in. niewiedzę klientów i oferujący im towar inny niż jest przez nich deklarowany. Dotyczy to głównie handlu węglem z importu - wyjaśnia w rozmowie z TG Krzysztof Gadowski, poseł PO. - Często sprzedawcy węgla robią mieszanki, w skład których wchodzi polski i rosyjski surowiec, a ostatecznie węgiel sprzedawany jest jako polski. Proponowana regulacja ma za zadanie wyeliminować nieuczciwą konkurencję.
Oba projekty ustaw, przygotowane przez posłów Platformy Obywatelskiej we współpracy z rządem, mają poprawić sytuację polskiego węgla wobec taniego importu i wpłynąć na kryzysową sytuację w górnictwie. Wstępny harmonogram prac nad dokumentami przewiduje szybką ścieżkę legislacyjną.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
(część 2) wpłynie na rynek i raczej przyniesie przeciwny skutek. Może po prostu więcej odpowiedzialności przerzucić na przedsiębiorców a mnie udziały Państwa w tym całym rynku ? Poza tym jedyne co może uzdrowić polskie górnictwo to jego głęboka restrukturyzacja i zmiana struktury właścicielskiej a nie kolejne regulacje urzędowe !
Typowe polskie lekarstwo na wszelkie bolączki - wprowadzić magiczny certyfikat i koncesję na wszystko. I w jaki sposób ma to pomóc polskiemu górnictwu. Jeśli chodzi o ochronę konsumenta, to wystarczy określić normy jakościowe lub sposób oznaczania dla sprzedawanego węgla, a za to co jest na składzie odpowiedzialność przerzucić po prostu na sprzedawcę (pod groźbą bardzo dotkliwej kary). Wprowadzanie jakiś absurdalnych koncesji spowoduje jedynie zmniejszenie się liczby sprzedawców, co negatywnie