W internetowym konkursie na Rzekę Roku 2014 Klubu Gaja zwyciężyła Rawka. Głosy na nią oddało 7403 internautów. Do konkursu została zgłoszona przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.
Rawka (na odcinku we Wsi Bartniki, w gminie Puszcza Mariańska, woj. mazowieckie) to ostoja olbrzymiej różnorodności gatunkowej roślin i zwierząt. Jest także rzeką o wybitnych walorach rekreacyjnych, turystycznych i edukacyjnych. Właściciele gospodarstw agroturystycznych nad rzeką założyli stowarzyszenie i zamiast konkurować, wspólnie zabiegają o turystów.
- Miłym zaskoczeniem dla nas było dostanie się do finału, natomiast ogromne zaangażowanie w głosowanie społeczności lokalnej z różnorodnych środowisk przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Konkurs udowodnił nam, że to właśnie w ludziach drzemie ogromna siła i to właśnie ich przywiązanie do rzeki, związane z nią wspomnienia, wydarzenia i emocje stały się główną siłą napędową i przyczyną znalezienia się w czołówce. Rzeka Rawka łączy ludzi - i jesteśmy z tego powodu niezwykle dumni - komentuje Kinga Nowak z Oddziału Terenowego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.
Na drugim miejscu plebiscytu uplasował się Świder (odcinek w Otwocku) - 6760 głosów. Przyjaciele tej rzeki, którzy zgłosili ją do konkursu - Stowarzyszenie "Chodź nad Świder", z uporem przywracają rzece i uzdrowisku dawną świetność. Trzecie miejsce zajęła rzeka Muchawka - dzika i magiczna (na odcinku w Siedlcach), na którą oddano 1903 głosy. Rzekę zgłosił Zarząd Koła PKE Podlasie w Siedlcach. W całym konkursie internauci oddali 20 390 ważnych głosów, na stronie poświęconej konkursowi odnotowano ponad 100 000 odsłon.
To już druga edycja konkursu "Zaadoptuj rzekę" Klubu Gaja.
A oto wyniki tegorocznej edycji:
1. Rawka - 7403
2. Świder - 6760
3. Muchawka - 1903
4. Tanew - 1002
5. Narew - 806
6. Słupia - 735
7. Noteć - 732
8. Bug - 433
9. Bobrza - 323
10. Wisła - 182
11. Wilga - 111
Program Zaadoptuj rzekę objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Program dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.