W Katowicach dyskutowano o prawie geologiczno-górniczym oraz nowoczesnych rozwiązaniach technicznych, które sprzyjają podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa w kopalniach.
Stan bezpieczeństwa w polskich kopalniach węgla kamiennego, w zakresie maszyn i urządzeń górniczych, omówił Józef Koczwara, dyrektor Departamentu Energomechanicznego WUG.
Głównymi przyczynami wypadków są - jak powiedział: niewłaściwy techniczny maszyn i urządzeń, zła, nieprzemyślana organizacja pracy przez osoby dozoru i kierownictwa ruchu zakładów górniczych, brak znajomości podstawowych zagrożeń wynikających z pracy maszyn i urządzeń elektrycznych, brak właściwych szkoleń z podstawowych zagadnień związanych z obsługą maszyną oraz wykorzystywanie nieprzystosowanych przenośników taśmowych do jazdy ludzi. W ostatnim okresie ponownie daje o sobie znać niefrasobliwość ludzka. Górnicy korzystają z przenośników taśmowych przystosowanych jedynie do transportu urobku.
- Z naszych obserwacji wynika, że przedsiębiorcy wzmożyli dyscyplinę w zakresie egzekwowania zakazu jazdy ludzi przenośnikami do tego nieprzystosowanymi. Zobowiązano osoby kierownictwa i dozoru kopalni do bezwzględnego egzekwowanie przepisów o zakazie jazdy przenośnikami taśmowymi do tego nie przystosowanymi oraz w przypadku ich naruszeń nakazano bezwzględne karanie - wyjaśniał w piątek (19 września) dyrektor Koczwara.
Dyskutowano przy okazji o możliwościach wprowadzania do kopalń przenośników umożliwiających transport osób. Na razie wiedzie w tym prym spółka Tauron Wydobycie. W kopalni Sobieski działają już trzy tego typu urządzenia. Umożliwiają przemieszczanie się górników taśma górną i dolną. Stan bezpieczeństwa w transporcie uległ tym samym wyraźnemu polepszeniu.
Przed nami także kolejne zmiany w prawie geologicznym i górniczym. Mówił o nich szeroko Przemysław Grzesiok, dyrektor Departamentu Prawnego WUG.
- Trwają dalsze prace nad ustawą o deregulacji zawodów. Ta zmiana będzie również rzutowała na kształt prawa geologicznego i górniczego. Wiele wskazuje na to, że, przepisy zostaną uchwalone na początku 2015 r. - wyjaśniał.
Uchwalenie ustawy o deregulacji zawodów wywoła konieczność stworzenia nowego rozporządzenia o kwalifikacjach. Prezes Wyższego Urzędu Górniczego podejmie w tym celu odpowiednie kroki zakładając, że półroczny okres vacatio legis wystarczy, aby te przepisy przygotować, uzgodnić z resortami i skonsultować z partnerami społecznymi.
W galerii: konferencja Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. Katowice, 19 września 2014 r. (zdjęcia: Kajetan Berezowski - nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.