Jednym z podstawowych elementów procesu projektowania maszyn i urządzeń, który ma decydujący wpływ na bezpieczeństwo ich użytkowania, jest prawidłowo przeprowadzona ocena ryzyka.
Wyniki oceny ryzyka mają wpływ na konstrukcję wyrobu oraz treść instrukcji, zawartych w dokumentacji przekazywanej użytkownikowi. Udokumentowane wyniki oceny ryzyka stanowią dodatkowo dowód wypełnienia przez producenta obowiązków, wynikających z systemu oceny zgodności wyrobów wprowadzanych do obrotu handlowego.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom producentów, Instytut Techniki Górniczej KOMAG 7 października 2014 r. organizuje seminarium szkoleniowe pt. "Ocena ryzyka w procesie projektowania maszyn i urządzeń górniczych". Seminarium rozpocznie się godz. 10.00. W pierwszej jego części przedstawiciel Zakładu Badań Atestacyjnych Jednostki Certyfikującej, w oparciu o wieloletnie doświadczenia, przedstawi zasady przeprowadzania i dokumentowania procesu oceny ryzyka.
Ocena ryzyka, jako podstawowy element procesu oceny zgodności wyrobu, jest wymagana w przepisach technicznych (dyrektywach) oraz opisana w normach zharmonizowanych, przede wszystkim w normie PN-EN ISO 12100:2012, której zastosowanie pozwala na domniemanie zgodności ocenianego wyrobu z wymaganiami zasadniczymi dyrektywy 2006/42/WE. W drugiej części seminarium specjaliści Laboratorium Wirtualnego Prototypowania i Laboratorium Metod Modelowania i Ergonomii przedstawią opracowane w KOMAG narzędzia komputerowe, ułatwiające przeprowadzenie analizy wybranych zagrożeń i ocenę ryzyka. Udział w seminarium jest nieodpłatny.
Dodatkowych informacji udziela i zgłoszenia przyjmuje mgr Lilianna Stańczak, tel. 32 2374 550, e-mail: lstanczak@komag.eu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.