Bytom Odrzański to pierwsze miasto w Polsce, które zdecydowało się wypróbować wymyślony przez inżyniera Andrzeja Bartoszkiewicza system segregowania śmieci Eko AB - informuje "Metro".
Między sześcioma blokami stanął tzw. mini punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, zwany ekodomkiem albo ekokioskiem. Domek o wymiarach 4 na 6 m zastąpił tradycyjną altanę śmieciową. Mieszkańcy bloków znosili tam posegregowane wstępnie śmieci. W ekodomku człowiek segregował je na ponad 20 frakcji. Wrzucał je do osobnych kontenerów, a odpady organiczne zamykał w chłodni. W ten sposób udawało się odzyskać ok. 80 proc. surowców wtórnych. To wynik kilkakrotnie wyższy niż przy innych stosowanych w Polsce metodach selektywnej zbiórki.
Na pomysł segregowania śmieci bezpośrednio na osiedlach wpadł Andrzej Bartoszkiewicz, emerytowany już dziś inżynier rolnictwa. Swój pomysł nazwał System Eko AB. Zaczął jeździć po konferencjach dla samorządowców i przekonywać, że kioski mogą zastąpić budowane za grube miliony zmechanizowane sortownie. Poza Bytomiem Odrzańskim dało się przekonać Nakło nad Notecią i jedną spółdzielnię w Płocku.
Takie domki mogłyby na siebie dobrze zarabiać, gdyby było ich dużo - sprzedaż precyzyjnie podzielonych frakcji na masową skalę mogłaby przynieść samorządom zyski. Ale w dużych miastach nikt o systemie AB nie chce słyszeć.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.