Sierpniowa prognoza średniej wartości uprawnień EUA w II półroczu 2014 r. została podniesiona w porównaniu do lipcowej i wynosi 6,01 euro.
Głównymi czynnikami wpływającymi na prognozę ceny są:
• planowane prace KE i ENVI nad reformą strukturalną,
• rozmowy dotyczące nowego celu redukcyjnego - wzrost,
• powakacyjne ożywienie na rynku - neutralnie/wzrost.
Te czynniki mogą spowodować wzrost cen. Natomiast do ich spadku może przyczynić się zwiększenie wolumenów aukcji po wakacjach.
We wrześniu należy oczekiwać wznowienia prac Komisji Europejskiej oraz Komisji ds. Ochrony Środowiska (ENVI) nad reformą strukturalną rynku carbon. Jak to miało miejsce w przeszłości, wszelkie informacje dotyczące możliwych zmian w systemie ETS wpływają na wzrost zmienności na rynku.
W najbliższych tygodniach prawodawcy w Brukseli powinni również ustalić cel redukcji emisji gazów cieplarnianych. Będzie on jednym z elementów nowego pakietu klimatyczno-energetycznego do 2030 r. Wzrost celu redukcyjnego może mieć odzwierciedlenie we wzroście wyceny uprawnień EUA.
Czynnikiem, który może wpłynąć na zmniejszenie wartości uprawnień EUA w najbliższych tygodniach, będzie zwiększenie podaży uprawnień na aukcjach od pierwszych dni września. Nastąpi powrót do ilości EUA sprzedawanych przed sierpniem. Wpływ zwiększenia podaży może być jednak zbilansowany przez zwiększenie aktywności uczestników rynku spowodowane zakończeniem okresu urlopowego - uważają analitycy Domu Maklerskiego Consus
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.