- Bilans sierpnia na warszawskim parkiecie rysuje się dodatnio. Po bardzo słabym lipcu, ale też słabym początku bieżącego miesiąca, jego dalsza odsłona przyniosła zwrot. Wzrosty odnotowują wszystkie główne indeksy krajowego parkietu, nastąpiła również poprawa po stronie obrotów - komentuje dla portalu górniczego nettg.pl BARTOSZ KULESZA, analityk z Centralnego Domu Maklerskiego Banku Pekao SA...
Względem lipcowego zamknięcia WIG wzrósł o ponad 6,80 proc. a WIG20 o 5,90 proc. Co ważniejsze jednak, chęci do kupowania akcji powróciły nie tylko w przypadku GPW, a mają one dość powszechny charakter. Ostatecznie korekty spadkowe zakończyły parkiety: niemiecki, francuski, amerykański, choć i tak to wyliczenie nie wyczerpuje zbioru rynków powracających na ścieżki wzrostowe.
O ile w lipcu wydarzenia na Ukrainie, w połączeniu z wzajemnym nałożeniem sankcji przez Rosję, USA, kraje UE ale też niektóre inne kraje, skutkowało silną wyprzedażą na rynkach, o tyle w sierpniu inwestorzy ponownie mniejszą uwagę skupiają na wydarzeniach na Wschodzie. Ocena przełożenia sankcji na PKB zaangażowanych krajów w dalszym ciągu jest przedmiotem sporów, podobnie jak rozmiary ucieczki kapitału z Rosji. Tymczasem tam konflikt wcale nie deeskaluje, owszem niekiedy zmniejsza dynamikę, co wpływa na zmniejszenie zainteresowania mediów, ale operacja antyterrorystyczna nadal jest realizowana. Ryzyko pojawienia się kolejnych sankcji jako pochodnej potencjalnego dalszego zaognienia sytuacji, jest obecnie największym, z którym mierzą się rynki finansowe. Prowadzona wojna handlowa, bo tak należy określić wykorzystywanie instrumentów handlowych do celów politycznych, nie pozostanie bowiem bez wpływu na poszczególne gospodarki na świecie.
W Polsce końca dobiera sezon publikacji wyników za II kwartał. Generalnie wyniki nie przedstawiają się źle w odniesieniu do stanu polskiej gospodarki, a także rynkowych oczekiwań.
Spółki JSW i Kopex znajdują się w trendach spadkowych, jednak na ostatnich sesjach pojawiły się pewne symptomy możliwej odmiany sytuacji. Przy potencjalnej inwestycji warto jest jednak rozsądnie kalkulować ryzyko i wykorzystywać zlecenia zabezpieczające - uważa Bartosz Kulesza.
Ceny benchmarkowe węgla koksowego mocno spadły ze względu na ograniczony popyt z Chin, słabą kondycję sektora stalowego oraz rosnącą podaż tego rodzaju węgla (głównie w Australii, która nawiasem mówiąc w dalszym ciągu zwiększa moce wydobywcze). Opublikowane dane finansowe były przez rynek oczekiwane, w związku z czym nie powinny na dzisiejszej sesji wywołać przesadnej reakcji. Nie wykluczone, że staną się impulsem do skorygowania ostatniej przeceny notowań JSW.
Spółka Kopex poprawia rentowność osiągając wyższe przychody w każdym z segmentów działalności w trudnym otoczeniu rynkowym, co jest efektem wspomnianego zwiększenia sprzedaży zagranicznej. Biorąc pod uwagę wyniki półroczne sprzedaż segmentu Górnictwo zwiększyła się o ponad 18% (IH2014 vs IH2013) do 690,2 mln PLN. Spodziewamy się, że wyniki powinny być wsparciem dla notowań, natomiast ewentualnym hamulcem dla wzrostu kursu może być kwestia zawirowań na wschodzie Europy Kopex - traktuje rynek rosyjski jako jedną z podpór eksportu, drugą jest rynek chiński.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.