W lipcu br. odnotowano nieco wyższy niż w czerwcu br. wzrost w skali roku produkcji sprzedanej przemysłu, sprzedaży detalicznej i sprzedaży usług w transporcie. W produkcji budowlano-montażowej wzrost był wolniejszy niż w poprzednich miesiącach - poinformował (26 sierpnia) GUS.
Życie potaniało. "Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych kształtowały się na poziomie niższym niż w lipcu ub. roku, na co wpłynęły spadki cen m.in. żywności i napojów bezalkoholowych oraz transportu. Utrzymał się spadek cen produkcji sprzedanej przemysłu oraz produkcji budowlano-montażowej...".
Płace rosną. "Przeciętne miesięczne wynagrodzenia nominalne brutto w sektorze przedsiębiorstw rosły w tempie podobnym jak przed miesiącem i przed rokiem. Przy niewielkim spadku cen konsumpcyjnych umocniła się dynamika siły nabywczej płac. Nominalne i realne emerytury i renty w systemie pracowniczym nadal rosły szybciej niż rolników indywidualnych i w drugim z kolei miesiącu zwiększyły się bardziej niż wynagrodzenia...".
Bezrobocie jest mniejsze. "Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu br. wzrosło w skali roku w nieco większym stopniu niż w I półroczu br. Bezrobocie rejestrowane kształtowało się na poziomie niższym niż w poprzednich okresach; stopa bezrobocia spadła do 11,9%. Wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności za II kwartał br. wskazują na korzystniejszą niż przed rokiem sytuację na rynku pracy. Zwiększyła się liczba pracujących; poprawił się wskaźnik zatrudnienia, a stopa bezrobocia obniżyła się do poziomu ostatnio notowanego w III kw. 2010 r. Poprawiła się w skali roku relacja liczby osób niepracujących do pracujących. Wyniki finansowe uzyskane w I półroczu br. przez badane przedsiębiorstwa były lepsze niż w analogicznym okresie ub. roku; wyraźnie zwiększyła się aktywność inwestycyjna przedsiębiorstw...".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.