Podczas sierpniowej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego uczczono uczestników walk sprzed stu lat i wyrażono zgodę na pomoc Ukrainie - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego.
Radni Sejmiku przyjęli okolicznościowe oświadczenia w sprawie setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej, 95. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego i uczcili pamięć Ślązaków walczących w szeregach Legionów Polskich w setną rocznicę wymarszu z Cieszyna Legionu Śląskiego. Przyjęli także uchwałę w sprawie udzielenia pomocy humanitarnej mieszkańcom Obwodu Donieckiego na Ukrainie.
W podjętej 100 lat po wybuchu I wojny światowej uchwale Sejmik Województwa Śląskiego pragnie upamiętnić poległych podczas tej wojny: żołnierzy wszystkich polskich formacji zbrojnych, Polaków walczących w trzech armiach zaborczych oraz wszystkich tych, którzy zginęli na skutek działań wojennych na ziemiach polskich. "I wojna światowa (...) stała się w Europie trwałym elementem zbiorowej świadomości historycznej jako straszliwe ostrzeżenie przed możliwością zagłady całych państw i narodów. Dla Polski pokój kończący ten straszliwy konflikt kojarzyć się będzie jednak na zawsze z odrodzeniem polskiej państwowości po 123 latach niewoli" - czytamy w oświadczeniu.
Z kolei w 95. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego Radni Sejmiku podkreślili, że pamiętają o czynie tych mieszkańców Śląska, którzy za polski Śląsk walczyli i umierali w 1919 roku. Wyrażają wdzięczność i oddają hołd "wszystkim Powstańcom walczącym w I Powstaniu Śląskim, którzy rozpoczęli zbrojną walkę o powrót Górnego Śląska do Polski".
Radni podjęli także uchwałę w sprawie przyjęcia oświadczenia dotyczącego uczczenia Ślązaków walczących w szeregach Legionów Polskich w setną rocznicę wymarszu z Cieszyna Legionu Śląskiego. Przyjęte oświadczenie jest znakiem złożenia hołdu i wyrazów wdzięczności synom Ziemi Śląskiej, którzy w 1914 r. w legionowych szeregach poszli w bój za Polskę. Wtedy to, 21 września, z Cieszyna do Mszany Dolnej, gdzie ulokowany był jeden z punktów zbornych formujących się od połowy sierpnia Legionów Polskich, wyruszył ponad 400-osobowy oddział złożony z pochodzących z obszaru Śląska Cieszyńskiego ochotników, w zdecydowanej większości rdzennych Ślązaków.
Jednocześnie Sejmik apeluje do instytucji, organizacji i osób o podjęcie wszechstronnych działań na rzecz należytego upamiętnienia dokonań i losów śląskich legionistów, nade wszystko zaś o wdrożenie systematycznych badań i studiów mogących przywrócić pamięć o Ślązakach, którzy z myślą o niepodległej Rzeczypospolitej nie zawahali się poświęcić życia.
Radni Sejmiku Województwa Śląskiego podjęli uchwałę w sprawie udzielenia pomocy humanitarnej mieszkańcom objętego konfliktem zbrojnym Obwodu Donieckiego na Ukrainie.
W rezolucji czytamy m.in.: "Wspólnota samorządowa Województwa Śląskiego: mieszkańcy i władze regionu pragną wyrazić swoją solidarność z ludnością zamieszkującą tereny wschodniej Ukrainy objęte konfliktem zbrojnym (...). Sejmik Województwa Śląskiego apeluje do Zarządu Województwa Śląskiego, działających w regionie organizacji pożytku publicznego i do obywateli Województwa Śląskiego o udzielenie pomocy materialnej, skierowanej do dzieci i młodzieży w tym trudnym dla mieszkańców Obwodu Donieckiego okresie."
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.