Sytuacja na międzynarodowym rynku węgla w lipcu była w znacznej części zdeterminowana czynnikami o charakterze sezonowym. W okresie letnim zwykle nie widać znacznego ożywienia ani po stronie kupujących, ani sprzedających. Niestety, pogarszająca się od ponad półtora roku sytuacja, głównie wskutek nadpodaży oraz niskich cen węgla, które w ciągu ostatnich trzech ostatnich lat obniżyły się aż o 40 proc. w połączeniu z czynnikami sezonowymi spowodowały wzrost zapasów we wszystkich światowych terminalach węglowych.
I tak, łączne zapasy węgla w zachodnioeuropejskich portach Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia wzrosły do najwyższego poziomu w tym roku tj. około 6,4 mln t. Jak podaje serwis Platts, całkowity poziom zapasów zwiększył się o 4,6 proc. w ciągu tygodnia i o 11,8 proc. w ciągu roku. Przy czym od końca kwietnia łączne zapasy węgla w trzech terminalach europejskich utrzymują się na poziomie powyżej 6 mln t. Co ważne, mimo występującego stałego spadku cen węgla, na początku miesiąca odnotowano nieznaczny ich wzrost.
Cena węgla energetycznego CIF ARA w dostawie w ciągu kolejnych 15-60 dni na dzień 1 lipca wyniosła 71,85 $/t, tj. o 0,75 $/t więcej wobec notowań z poprzedniego miesiąca, po czym notowania cen surowca z dostawą w sierpniu wyceniane były już na 71,60 $ za t (wg platformy Global Coal), o 0,2 $ mniej niż 4 lipca.
Podobnie niskie ceny przeważają na dostawy surowca we wrześniu. Mimo iż jest to okres zwiększonego zapotrzebowania przed sezonem zimowym, według notowań z 10 lipca ceny spadły do 72,50 $/t. Zdaniem handlowców spadki cen węgla są reperkusjami słabnących rynków ropy i gazu. Ceny gazu ziemnego, które były relatywnie wyższe od cen węgla. m.in. z powodu niepokojów w Afryce Północnej i na Ukrainie, spadły o połowę od początku roku. Dodatkowym czynnikiem są utrzymujące się znacznie powyżej średniej temperatury. A to z kolei wpłynęło na obniżenie cen pozostałych nośników energii.
Dodatkowa presja na ceny węgla wywołana była przez wyprzedaż zapasów surowca przez firmy handlowe. Osłabienie na rynku węgla wpłynęło na obrót instrumentami typu futures. Kontrakty węglowe typu swap API 2015 obniżyły cenę z 80-84 $, (jaka dominowała w okresie od stycznia do maja) do poziomu poniżej 79 $ za t w czerwcu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.