Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na dokonanie pięciu koncentracji firm działających w kilku sektorach m.in.: handlu książkami, produkcji wyrobów metalowych, wydobycia węgla kamiennego - zakomunikował UOKiK w czwartek (14 sierpnia).
Regulator podał, że spółka Nowe Powierzchnie z Warszawy otrzymała zgodę na przejęcie kontroli nad siecią księgarni Matras. Właściciel Nowych Powierzchni kontroluje m.in. spółkę Trafic Club, która zajmuje się hurtową sprzedażą m.in. książek, prasy i nagrań muzycznych, a do ubiegłego roku prowadziła handel detaliczny w salonach.
Zgodnie z informacją UOKiK spółka Matras jest m.in. właścicielem sieci księgarń działających na terenie całej Polski, prowadzi także sklep internetowy i hurtownie wydawnicze. Nowe Powierzchnie przejmą udziały w Matras od globalnej grupy kapitałowej SEAF.
Poza tym urząd zgodził się też na przejęcie przez szwajcarską spółkę Papag kontroli nad spółkami Praktiker Polska i Praktiker Real Estate Polska. Praktiker Polska jest właścicielem ogólnopolskiej sieci hipermarketów budowlanych. Natomiast Praktiker Real Estate Polska nie prowadzi obecnie żadnej działalności, jednak zgodnie ze statutem ma się zajmować wznoszeniem budynków.
Papag zakupi udziały w przejmowanych przedsiębiorstwach od syndyka masy upadłościowej niemieckich spółek Baumarkt Praktiker International i Baumarkt Praktiker Grundstucksbeteiligungsgesselschaft.
Natomiast Braindour Development Limited z Cypru otrzymała zgodę urzędu na przejęcie kontroli nad Przedsiębiorstwem Górniczym Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, która zajmuje się wydobyciem i sprzedażą węgla kamiennego. Obecnie Silesia należy do czeskiej grupy kapitałowej EPH, na czele której stoi Energetický a Prmyslowý Holding z Brna.
PG Silesia jest spółką zajmującą się wydobyciem węgla kamiennego, działającą w południowej Polsce. Od 2012 r. produkuje węgiel kamienny przeznaczony głównie dla sektora energetycznego, ale również specyficzne rodzaje węgla kamiennego do sprzedaży detalicznej. Oprócz węgla kamiennego PG Silesia sprzedaje gaz kopalniany, kamień do celów budowlanych, a także dostarcza rozwiązania w zakresie ekologicznego składowania minerałów energetycznych (popiołu i pyłów dymnicowych).
Spółka zmodernizowała głębinową Kopalnię Węgla Kamiennego Silesia, zlokalizowaną na terenie miast: Czechowice-Dziedzice i Pszczyna oraz gmin Goczałkowice-Zdrój, Bestwina i Miedźna, około 30 km od granicy polsko-czeskiej. Jej zasoby bilansowe przekraczają 500 milionów ton węgla niskosiarkowego, a zasoby bilansowe metanu przekraczają wartość 1,1 mld m sześc.
Kolejna decyzja dotyczy cypryjskiej spółki Glaspin Consultants. UOKiK wyraził zgodę na przejęcie kontroli nad wrocławskim przedsiębiorstwem Libet, zajmującym się m.in. produkcją i sprzedażą kostki brukowej. Obecnie Libet jest kontrolowany przez IAB Financing z Luksemburga.
Ponadto akceptację UOKiK na dokonanie koncentracji dostała chińska spółka Shanghai Prime Machinery Company, która będzie mogła przejąć kontrolę nad Nedfast Investment z Holandii. Obaj przedsiębiorcy zajmują się produkcją elementów złącznych (np. sworznie, śruby, nakrętki). Przejmowana spółka należy obecnie do grupy kapitałowej Nedschroef, której produkty są wykorzystywane m.in. przez przedsiębiorstwa motoryzacyjne działające na terenie Polski.
Urząd przypomniał, że transakcja podlega zgłoszeniu do UOKiK, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie 2 lat od ich wydania.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jeszcze gołymi rękami będziecie grzebać za węglem z polskiej ziemi jak wam ruskie zawory pozakręcają i tory rozbiorą. Durny polski zawistny narodzie opamiętaj się. Co nasze to nasze i to nie powinno być poddawane dyskusji. Żal mi, że taki sprytny i mądry naród został tak uszkodzony przez wojnę, a potem stalinowską okupację. Ta ciemnota, która wypływa teraz z handlujących chińszczyzna mieniących się biznesmenami i jest tego właśnie pokłosiem. Żal mi tego słuchać. Że się nawet policzyć nie chce co się opłaca. Nie popieram tu patologii w górnictwie bo to temat poruszany gdzie indziej, ale mówienie o zamykaniu i likwidowaniu żywicielki Polski sa dla mnie jak brednie nabuchanego zielskiem gówniarza. Fuj...
Problem jest też taki, że podatki zamiast trafiać do budżetu znikną w raju podatkowym. A Polaczki będą tyrały za psi grosz w systemie brygadowym. Oto POlska właśnie
Bedziecie kupować "tani" węgiel od cypryjczyków i greków, a oni dalej będą kozy pasać. Gdzie ci górnicy z PG silesia!!!!!! gdzie preło zes!!!!!!!!!!!!!!!!! tak było pięknie i nowocześnie i co ???????????
Grad- mówi ci to cos?
tak się robi interesy w świecie. Tylko kompanii się nie opłacało. Czy nie ma kogoś w tym kraju co by doprowadził do rozliczenia tych co do tego doprowadzili ?