Górnicze związki zawodowe w czasie środowego (13 sierpnia) spotkania z premierem Donaldem Tuskiem zaproponowały konsolidacje sektora górnictwa węgla kamiennego. O ocenę tego pomysłu portal górniczy nettg.pl poprosił byłego wiceministra gospodarki Jerzego Markowskiego.
- Ten pomysł to nic nowego. Cieszę się, że w końcu do niego wrócono. Jestem wielkim zwolennikiem połączenia Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego. W ten projekt należałoby jeszcze zaangażować Węglokoks - ocenił Markowski.
Były wiceminister gospodarki przedstawił także argumenty, które przemawiają za takim połączeniem.
- Po pierwsze warunki geologiczne. Po drugie działalność na tym samym terytorium, co przekłada się na to, że kopalnie w zasadzie sąsiadują ze sobą. Po trzecie bliskość siedzib zarządów obu spółek. Dzieli je w końcu zaledwie kilka ulic - wyjaśnił.
Markowski przypomniał, że podobne działania były prowadzone przed ponad 10 laty, kiedy na bazie 5 spółek węglowych i Państowej Agencji Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego stworzono Kompanię Węglową.
- To działanie miało wówczas sens. Od tego czasu kopalń jednak ubyło i teraz sens ma połączenie Kompanii z Holdingiem.
Były wiceminister określił także udział Węglokosku w tym przedsięwzięciu.
- Jest ona bardzo istotny, bo w ten sposób spółka ta byłaby zobowiązana do dystrybucji węgla.
Markowski w planach konsolidacyjnych nie widzi Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
- JSW nie uwzględniałbym z prostej przyczyny. Spółka ta jest nastawiona na inny produkt, czyli na węgiel koksowy. Ostatnio powiększyła swoją bazę i tym samym podkreśliła kierunek, w którym będzie podążać. Należy także zwrócić uwagę, jak zbudowana jest Grupa Kapitałowa JSW, w której mamy do czynienia z silnym powiązaniem górnictwa i koksownictwa. Dlatego uważam, że angażowanie tej spółki w jakikolwiek sposób w ten projekt byłoby zbyt daleko idącym pomysłem.
Były wiceminister podkreślił, że w światowym górnictwie rolę odgrywają duże spółki wydobywcze.
Markowski przedstawił także plusy możliwego połączenie spółek węglowych.
- Powiem krótko. Wspólna gospodarka złożem, wspólna polityka inwestycyjna, wspólna polityka handlowa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.