Maraton rządowo-związkowych rozmów o przyszłości sektora górnictwa węgla kamiennego trwa już ponad trzy miesiące. W środę (13 sierpnia) odbędzie się już szóste spotkanie "na najwyższym szczeblu". Chociaż obie strony podkreślają zrozumienie i dobrą atmosferę rozmów, jak dotąd wśród efektów tej dyskusji więcej jest piętrzących się niewiadomych niż rozwiązanych problemów.
Wśród załatwionych spraw można wymienić ustawowe usankcjonowanie odroczenia zobowiązań odziedziczonych przez Kompanię Węglową wobec ZUS. Kompania, pozostałe do uregulowania 280 mln zł, zacznie spłacać po 31 grudnia 2015 r. Zobowiązania zostały odziedziczone przez KW SA po zlikwidowanych przed 11 laty 5 spółkach węglowych.
Zarządzeniem premiera powołany został też międzyresortowy zespół, mający wypracować rozwiązania naprawcze dla branży. Zespół pracuje nad koncesjonowaniem obrotu paliwami na terenie Polski oraz określeniem wymagań jakościowych dla paliwa stałego. Celem tych działań jest zahamowanie importu do Polski węgla zza wschodniej granicy. Kolejnym problemem, którym się zajmuje jest powołanie państwowych składów węgla. Ideą tego projektu, w który mają się zaangażować Kompania Węglowa, Katowicki Holding Węglowy i Węglokoks jest wyeliminowanie łańcuszka pośredników zarabiających na sprzedaży surowca i dostarczeniu odbiorcom węgla dobrej jakości z polskich kopalń sygnowanego marką Polski Węgiel. Początkowo zespół międzyresortowy pracować miał do 5 czerwca, Donald Tusk zdecydował jednak, że jego funkcjonowanie zostanie przedłużone.
Pochodną spotkań związkowców z premierem było przyspieszeniem prac nad nową ustawą górniczą. Szkielet ustawy o funkcjonowaniu górnictwa w latach 2016-2027 jest już gotowy. 13 czerwca przedstawiciele rządu i górniczych związków zawodowych złożyli podpisy na projekcie założeń do dokumentu. Toczą się również prace nad drugim ważnym dla branży dokumentem - "Programem rozwoju górnictwa węgla kamiennego w latach 2016-2020 z perspektywą do roku 2027". Gotowe są kluczowe założenia, a osiem central związkowych przygotowało swoje propozycje do tego dokumentu.
Kolejnym sygnalizowanym na spotkaniach problem było wyeliminowanie patologii i korupcji w dystrybucji węgla. Tu też podjęto pewne działania. Na początku czerwca premier poinformował, że otrzymał w tej kwestii raport Centralnego Biura Śledczego. 3 czerwca funkcjonariusze CBŚ weszli do siedziby spółek Składy Węgla Pl i MM Group w Białych Błotach. Zatrzymano 10 osób - poinformowała prokuratura. UOKiK ukarał Składy Węgla Pl (inna pisownia nazwy spółki to: składywęgla.pl) za stosowanie niedozwolonych praktyk. Węgiel sprzedawany przez składywęgla.pl nie miał takich właściwości, o jakich zapewniała spółka. Konsumenci zostali wprowadzeni w błąd m.in. co do kaloryczności surowca. Nałożona kara to blisko 500 tys. zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Myślę, że to wszystko gra na zwłokę i wielka mistyfikacja ze strony rządzących !!! Niestety !!!