13 sierpnia, na szczęście nie w piątek, w Warszawie reprezentanci górniczych central związkowych spotkają się z premierem Donaldem Tuskiem, by omówić efekty prac międzyresortowego zespołu ds. funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego, a także nową strategię dla sektora wydobywczego w Polsce.
- Wdrożone dotychczas działania ratunkowe przyniosły efekty, ale o charakterze krótkookresowym, doraźnym. To spotkanie będzie dotyczyć działań w średnim okresie i długofalowych, dotyczących funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Chodzi m.in. o kwestie finansowania, spraw właścicielskich, działań konsolidacyjnych oraz rynku handlu węglem i importu tego surowca. Podczas wcześniejszych rund rozmów padło szereg konkretnych propozycji w tych obszarach i międzyresortowy zespół nad nimi pracował. Przyszedł czas na podsumowanie tych prac - informuje Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
Jak podało biuro prasowe śląsko-dąbrowskiej Solidarności przedstawiciele związków zawodowych podkreślają, że "o ile jeszcze kilka tygodni temu patrzyli w przyszłość z ostrożnym optymizmem, to w ostatnich dniach pojawiły się niepokojące sygnały, stawiające pod znakiem zapytania szanse na szybkie wypracowanie korzystnych dla branży decyzji strategicznych".
- Jednym z takich sygnałów był ubiegłotygodniowy komunikat Centrum Informacyjnego Rządu dotyczący tzw. podmiotów o znaczeniu strategicznym dla państwa. W wykazie tych podmiotów zabrakło przedsiębiorstw z sektora górnictwa węgla kamiennego. Mam nadzieję, że to pomyłka, a nie celowe pominięcie naszego sektora, co do którego premier deklarował wcześniej, że jest strategiczny dla Polski - mówi Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.