Rekonstrukcja obozu rycerskiego, pokazy kuglarskie i zabawy średniowiecza - to tylko niektóre atrakcje, jakie przygotowano dla uczestników kolejnej edycji historycznego festynu "In memoriam castri - Ku pamięci grodu". Odbędzie się on w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach już 23 i 24 sierpnia.
Osoby, które wybiorą się na imprezę, będą mogły zobaczyć, jak się żyło w średniowiecznym gródku, położonym na terenie dzisiejszej Rudy Śląskiej.
- Na dużej łące pomiędzy gródkiem a osiedlem w Bykowinie będzie rozbity obóz, gdzie zostaną odtworzone warunki życia panujące w późnym średniowieczu - mówi Przemysław Noparlik ze Stowarzyszenia Genius Loci - Duch Miejsca. - Członkowie kilku bractw rycerskich zaprezentują swoje uzbrojenie oraz umiejętności bojowe, a w ustawionych namiotach będzie można zapoznać się z różnymi rzemiosłami, charakterystycznymi dla średniowiecza. Poza tym osoby, które odwiedzą gródek, będą miały okazję poznać jego historię wspólnie z jednym z przewodników.
Gródek w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach to pozostałości średniowiecznej warowni, istniejącej nad rzeką Kochłówką między początkiem XIV a połową XV wieku. Do czasów obecnych zachowały się jedynie głęboka fosa oraz wysoki kopiec, na którym dawniej wznosiła się drewniana wieża. W trakcie prowadzonych w latach 2013 - 2014 badań archeologicznych udało się odnaleźć na terenie warowni drewniane umocnienia fosy, liczne przedmioty żelazne (m.in. topór, podkowę, dużą ilość gwoździ) oraz kilkaset kawałków średniowiecznej ceramiki.
Organizatorem "In memoriam castri - Ku pamięci grodu" jest Stowarzyszenie Genius Loci - Duch Miejsca, które od kilku lat opiekuje się zabytkiem oraz poczet Rycerski Ottona z Pilczy herbu Topór. Impreza organizowana jest przy udziale środków finansowych Miasta Ruda Śląska.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.