W 2008 r. było przejęcie Budryka, 6 lipca 2011 r. debiut na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a 31 lipca 2014 r. transakcja kupna kopalni Knurów-Szczygłowice. Zarząd JSW w ciągu trzech kadencji pod kierunkiem Jarosława Zagórowskiego zrealizował trzy projekty strategiczne.
One to nie tylko znacząco podniosły wartość Spółki i umożliwiły jej swobodne działanie w czasach kryzysu, ale przede wszystkim poszerzyły jej bazę zasobową. O funkcjonowaniu spółki surowcowej decyduje przede wszystkim dostęp do zasobów - powtarza prezes JSW.
Patrząc na efekty realizacji strategicznych projektów, można stwierdzić, że opinia ta się potwierdza. Budryk, po sześciu latach w strukturach Spółki, jest dzisiaj perłą w posagu, sowicie odwdzięczając się za przeprowadzone inwestycje.
Dzięki zakupowi Knurowa-Szczygłowic baza zasobowa JSW zwiększy się aż o 65 proc., a produkcja węgla koksowego wzrośnie z obecnych ponad 13 mln t do 18,5 mln t w 2019 r. Wzrośnie również rentowność samej kopalni, która dzięki inwestycjom przeprowadzonym przez JSW zamierza zwiększyć udział węgla koksowego do 80 proc. łącznej produkcji w perspektywie kilku lat. To jednak nie wszystko, bo eksperci wskazują na szczególnie korzystne usytuowanie złóż kopalni, dzięki czemu Jastrzębska Spółka będzie mogła realizować kolejne projekty...
I na koniec kilka danych ukazujących stan rzecz...
Kopalnia Knurów-Szczygłowice:
• zatrudnienie: 5619 osób, w tym 4255 pod ziemią,
• wydobycie: 3,8 mln t rocznie,
• zasoby bilansowe: 1,260 mld t,
• szacowana żywotność: 80 lat,
• obszar górniczy: 59,79 km kw,
• kopalnia dwuruchowa - powstała 1 lutego 2011 r. z połączenia kopalń Knurów (istnieje od 1903 r.) i Szczygłowice (1951 r.).
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kolejna manipulacja Zarządu JSW S A. obecnie w w 6 ruchach górniczych wydobywa się rocznie nie więcej niż 9 800 000 to węgla koksowego. Przed prywatyzacją i przed przejęciem "Budryka" wydobywano około 11 milinów ton węgla koksowego w 5 ruchach górniczych. Udział węgla koksującego spadła z 89 % ( rok 2007 ) do 72 % ( rok 2013 ), a Zarząd i prezes nadal trwają na swych stanowiskach. Dlatego skąd weźmiemy aż 18 ml ton węgla koksowego to tylko prezes albo pani redaktor wie. Dane są nieprawdziwe !!!