Ponad 414 mln euro zostanie przeznaczone na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw z woj. śląskiego - poinformowało Śląskie Centrum Przedsiębiorczości. Pieniądze będzie można wydać m.in. na badania i rozwój, innowacje, inwestycje dotyczące turystyki.
Śląskie Centrum Przedsiębiorczości jest samorządową jednostką odpowiedzialną za unijne wsparcie przedsiębiorców poprzez wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego w części skierowanej do sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. W poprzedniej perspektywie finansowej na lata 2007-2013 instytucja ta podpisała blisko 3,9 tys. umów z przedsiębiorcami - na ponad 1,1 mld zł.
Jak poinformowała rzeczniczka Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości Paulina Cius, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na rozwój małej i średniej przedsiębiorczości w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 zostanie przeznaczone ponad 414 mln euro.
Na badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach, w tym np. projekty związane z uruchomieniem nowych linii technologicznych, centrum będzie mogło przeznaczyć ponad 268 mln euro. Przedsiębiorcy będą mogli starać się również o środki na tzw. technologie informacyjno-komunikacyjne, czyli m.in. na rozwój działalności w internecie - ponad 44 mln euro, a inwestycje w zakresie turystyki - ponad 30 mln euro.
Cius dodała, że ponad 69 mln euro zostanie przeznaczone również m.in. na kursy i szkolenia pracowników. - Chodzi tu w szczególności o przedsiębiorstwa, które przechodzą procesy modernizacyjne i konieczne jest na przykład przekwalifikowanie pracowników, co pozwoli utrzymać im miejsca pracy - powiedziała Cius.
W poprzedniej perspektywie finansowej na lata 2007-2013, z blisko 3,9 tys. podpisanych umów z przedsiębiorcami ponad 350 dotyczyło dofinansowania przedsięwzięć związanych z podnoszeniem atrakcyjności turystycznej regionu.
- Wydano ponad 155 mln zł na rozwój turystyki w regionie, a w szczególności na rozbudowę i modernizację bazy hotelowej, gastronomicznej oraz obiektów służących rekreacji i uprawianiu aktywnych form wypoczynku - powiedziała Cius. Powstały m.in. park tradycji wsi polskiej w Kamyku, Warownia Pszczyńskich Rycerzy, zmodernizowano schroniska górskie w Beskidach, zrewitalizowano m.in. miejsce po dawnej kopalni Prezydent w Chorzowie wraz z zabytkową wieżą wyciągową, która jest atrakcją turystyczną.
Śląskie Centrum Przedsiębiorczości dofinansowało też projekty wdrażające wyniki badań m.in. w dziedzinie analizy nawierzchni drogowych czy w zakresie tworzenia przyjaznych systemów informatycznych w oparciu o tzw. eye tracking (metoda badawcza, polegająca na śledzeniu ruchów gałek ocznych, wykorzystywana do analizy i poprawy użyteczności serwisów internetowych).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.