Mauretański klient, który zamówił w Rafamecie tokarkę karuzelową do obróbki kół kolejowych, dokonał tzw. odbioru wstępnego.
- Nie stwierdziliśmy żadnych uchybień w stosunku do kontraktu. To pierwsza obrabiarka zakupiona w Rafamecie i jesteśmy przekonani, że dokonaliśmy dobrego wyboru - podreślił Mohamed Handou, przedstawiciel firmy SNIM z Mauretanii.
O wyborze oferty Rafametu zadecydowały m.in. referencje klientów z Francji, Maroka, a także w innych krajach Afryki francuskojęzycznej.
SNIM to jedna z największych firm wydobywczych, która jest także zarządcą infrastruktury kolejowej w Mauretanii. Na mauretańskich szlakach kolejowych regularnie jeżdżą najdłuższe pociągi towarowe na świecie o długości ok. 3 km, złożone z 4 lokomotyw, ok. 210 wagonów, każdy dostosowany do przewozu 85 t rud żelaza i kilku wagonów osobowych, o masie przekraczającej łącznie 22 tys. ton. Tokarka KCM 150 N, służąca do obróbki kół kolejowych trafi do Nouadhibou, miasta portowego w północno-zachodniej Mauretanii.
Jak podkreślił Andrzej Rustanowicz, dyrektor eksportu w Rafamet SA, odpowiedzialny za pozyskanie i realizację zamówienia, kontrakt jest sporym sukcesem spółki.
- Negocjacje nie były łatwe. Trwały ponad 6 miesięcy. Mieliśmy 10 konkurentów z Europy, USA i Chin. Na wybór naszej tokarki miało wpływ wiele czynników. Najważniejsze z nich to pozytywne opinie dotychczasowych klientów na temat jakości naszych maszyn, szybkości realizacji kontraktu oraz sprawności i kompleksowości serwisu technicznego...
Sukces to tym większy, iż w Mauretanii Polska to mało znany kraj. Nie ma tam nawet polskiej placówki dyplomatycznej. Kontrakt na tokarkę KCM 150 N został zawarty we wrześniu 2013 r. Montaż maszyny u klienta planowany jest na jesień 2014 r.
Fabryka Obrabiarek Rafamet SA jest jednym z kilku na świecie producentów obrabiarek specjalnych do obróbki zestawów kołowych pojazdów szynowych (kolej, metro, tramwaje). Wykonuje również, na jednostkowe zamówienia, wielkogabarytowe obrabiarki specjalistyczne dla odbiorców w sektorach: energetycznym, maszynowym, stoczniowym, hutniczym oraz zbrojeniowym. Udział eksportu w sprzedaży to około 70-80 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.