W górniczej Rudzie Śląskiej dyskutowano nad tym, w jaki najlepszy sposób zagospodarować tereny, na których znajdują się hałda przy kopalni Pokój oraz szyb Andrzej.
Spotkanie miało charakter warsztatów konsultacyjnych. Przede wszystkim skupiono się na stworzeniu koncepcji połączenia dwóch centralnych dzielnic Rudy Śląskiej - Wirku oraz Nowego Bytomia w oparciu o infrastrukturę spacerowo - rowerową, tak by stworzyć spójną i atrakcyjną przestrzeń dla mieszkańców miasta.
- Chcieliśmy poznać aspiracje oraz pomysły mieszkańców związane z wykorzystaniem wskazanych obszarów w Wirku i myślę że założenie to zostało spełnione. Uczestnicy chętnie dzielili się swoimi obserwacjami, tak więc teraz trzeba będzie to wszystko zebrać i w porozumieniu z przedstawicielami urzędu miasta wyciągnąć odpowiednie wnioski. Następnie, jako projektanci stworzymy koncepcję przestrzennego zagospodarowania tych terenów - tłumaczy Michał Stangel z Biura Projektów Urbanistyki i Architektury ARCA, moderator warsztatów.
Warsztaty poprzedzono ankietą przeprowadzoną wśród mieszkańców miasta, bo miastu zależało na tym, by z ich opinią zapoznać się na jak najwcześniejszym etapie prac. W konsultacjach uczestniczyli mieszkańcy miasta, radni, przedstawiciele rudzkiego magistratu, miejskich przedsiębiorstw oraz spółek, firm zlokalizowanych na terenie Wirku, a także organizacji pozarządowych.
- Przestrzeń publiczna łącząca Nowy Bytom i Wirek, czyli część handlową i administracyjną to projekt ważny z punktu widzenia mieszkańców oraz budowy centrum miasta - wyjaśnia prezydent miasta Grażyna Dziedzic. - Ma to być część wypoczynkowo-rekreacyjna z nadrzędną funkcją spajającą dwie dzielnice policentrycznego miasta jakim jest Ruda Śląska.
Co proponowali mieszkańcy? Między innymi to, by hałda została zagospodarowana przede wszystkim z myślą o rowerzystach, spacerowiczach, wielbicielach nordic-walkingu oraz rolkarzach. Koncepcją przeobrażenia tego miejsca objęto by budowę m.in. toru saneczkowego, ścieżki edukacyjnej, tras narciarstwa biegowego i zjazdowego, sektora gier statycznych, czy kortu tenisowego. Zasugerowano także powstanie w tym miejscu obiektów małej architektury (ławek, koszy na śmieci, miejsca na grilla itd.), a także budowę punktu widokowego, czy parkingów.
Propozycje dotyczące zagospodarowania okolic szybu Andrzej dotyczyły w głównej mierze poprawy estetyki terenów otaczających szyb m.in. przycinki drzew. Uczestniczący w konsultacji proponowali, by ustawić tu stoliki do gry w szachy i nowe ławki, a budynek nadszybia przeznaczyć na tzw. cele kulturalno-rekreacyjne.
Warsztaty zorganizowane zostały w ramach opracowania "Zintegrowanego Projektu Przekształcania Kluczowych Przestrzeni Publicznych Obszaru Funkcjonalnego Chorzowa, Rudy Śląskiej i Świętochłowic", będącego częścią finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013 projektu Zintegrowane podejście do problemów obszarów funkcjonalnych na przykładzie Chorzowa, Rudy Śląskiej i Świętochłowic".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.