Rynek obrotu uprawnieniami do emisji CO2 jest względnie stabilny. A to oznacza, w opinii analityków Domu Maklerskiego Consus, że możliwe są zarówno wzrosty cen, jak i spadki.
Wzrost cen zależy od sierpniowej redukcji wolumenów aukcyjnych, odłożenie rozmów w sprawie rezerwy stabilizacyjnej może skutkować zniżkami, a porozumienie porozumienie w sprawie celu efektywności energetycznej może przynieść albo spadek cen uprawnień, albo też pozostawić ceny na obecnym poziomie.
Czynnikiem, który może wpłynąć na zmienność cen w najbliższych tygodniach jest zmniejszenie wolumenu na aukcjach pierwotnych w sierpniu. Obniżenie podaży aukcji mogłoby oddziaływać aprecjacyjnie na ceny jednostek EUA, jednak okres wakacyjny, a co za tym idzie mniejszy popyt na uprawnienia, powinien neutralizować ten efekt - prognozuje DM Consus.
W połowie lipca Komisja ENVI opublikowała harmonogram prac na najbliższe tygodnie. Kwestia reformy strukturalnej systemu EU ETS, która początkowo miała być przedmiotem prac jeszcze w lipcu, została przesunięta na wrzesień. Tym samym pierwsze rozmowy europosłów nowej kadencji nt. wdrożenia mechanizmu rezerwy stabilizacyjnej rozpoczną się dopiero po wakacjach.
23 lipca 2014 r., Komisja Europejska podczas posiedzenia w Brukseli uzgodniła cel oszczędności energii na poziomie 30 proc. do 2030 r., jako część pakietu klimatyczno-energetycznego mającego obowiązywać do końca przyszłej dekady. To, czy decyzja KE o zwiększeniu efektywności energetycznej do 30 proc. będzie prawnie wiążąca w UE, zależeć będzie od decyzji państw członkowskich - zauważają analitycy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.