Dwa dni temu, w portalu górniczym nettg.pl, w oparciu o raport Państwowej Służby Geologicznej próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie "na ile czasu wystarczy w Polsce węgla?".
Wnioski płynące z raportu mówią, że minimum to 40 lat, choć zasobów potencjalnych jest znacznie więcej.
Z prośbą o rozszerzenie tematu zwróciliśmy się do Państwowego Instytutu Geologicznego...
Na ile lat w Polsce wystarczy węgla kamiennego?
Pytanie banalne, ale odpowiedź bardzo trudna - stwierdził rzecznik PIG Mirosław Rutkowski.
Wyjaśnia on dalej, że:
Można zastosować dwa podejścia: statyczne i dynamiczne. Według pierwszego wystarczalność liczy się dosyć prosto. Trzeba podzielić rezerwy operatywne przez roczne wydobycie. Takie działanie wykonał prof. Szamałek dla 2009 roku. Rezultat 37,4 lat. To ważny wskaźnik dla branży, ale nie przesądza o tym jak długo będzie można w sposób korzystny dla gospodarki wydobywać węgiel w Polsce.
Żeby to ocenić potrzebne jest podejście dynamiczne. Wystarczalność dynamiczna zależy od wielu czynników: poziomu cen węgla i energii, zapotrzebowania na paliwo tego typu, rozwoju technologii wydobycia, kosztów społecznych i ekonomicznych likwidacji górnictwa, czynników politycznych np. bezpieczeństwo energetyczne, etc. Jak widać możliwości geologiczne wcale nie są tu najważniejsze. Węgla w złożach obecnie eksploatowanych i rezerwowych jest bardzo dużo. Pytanie w jakim stopniu te zasoby zostaną wykorzystane?
Ocenić wystarczalności dynamicznej dokładnie nie da się, chyba że za pomocą szklanej kuli. Powstało szereg prac na ten temat, poglądy się zmieniają w zależności od rozwoju sytuacji.
Moim zdaniem najbardziej uczciwe podejście wykazali autorzy opracowania Zasoby perspektywiczne 2009 (http://www.pgi.gov.pl/pl/wydawnictwa-geologiczne-pig-pib/seryjne/bilans-perspektywicznych-zasobow-kopalin.html ) którzy we wnioskach do rozdziału o węglu piszą:
Udokumentowane, prognostyczne i perspektywiczne zasoby węgla w polskich zagłębiach węglowych są wystarczające na kilkadziesiąt lat dla zabezpieczenia gospodarki krajowej w energię elektryczną i cieplną.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.