Politechnika Śląska i PKP SA utworzą w Sosnowcu Centrum Naukowo-Dydaktyczne Transportu Kolejowego - informuje Śląski Urząd Wojewódzki.
List intencyjny w tej sprawie podpisali w piątek (25 lipca) rektor Politechniki Śląskiej, prof. Andrzej Karbownik oraz prezes PKP Jakub Karnowski. W uroczystości wziął udział wojewoda śląski Piotr Litwa.
Centrum rozpocznie swoją działalność 1 września 2016 r. Będzie kształciło inżynierów - specjalistów dla branży kolejowej. Studenci zdobywać będą kwalifikacje w zakresie funkcjonowania nowoczesnego transportu kolejowego na trzech specjalnościach: budowa i eksploatacja pojazdów szynowych, zarządzanie i bezpieczeństwo w transporcie kolejowym, projektowanie i utrzymanie infrastruktury transportu kolejowego. W programie studiów przewidziana jest także semestralna praktyka zawodowa oraz przygotowanie projektu inżynierskiego we współpracy z zakładami związanymi z branżą transportu szynowego. Absolwenci przygotowani będą do pracy inżynierskiej w biurach projektowych środków transportu i infrastruktury kolejowej, przedsiębiorstwach eksploatacji, zakładach obsługowo-naprawczych, jednostkach organizacyjnych związanych z logistyką i spedycją w kolejnictwie. Działalność placówki ma się przyczynić do wzrostu konkurencyjności tej gałęzi transportu w Polsce.
Na potrzeby Centrum PKP SA udostępni zabytkowy budynek dworca kolejowego w Sosnowcu Maczkach. Zostanie on odrestaurowany i dostosowany do pełnienia funkcji dydaktycznych i badawczych.
Dworzec Sosnowiec Maczki był ostatnią stacją Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej Królestwa Polskiego. Monumentalnej stacji towarzyszyła komora celna i zabytkowe koszary. Budynek stacji granicznej budowano w latach 1839-1848, według projektu znanego architekta Enrico Marconiego. Budowla była wzniesiona na planie wydłużonego prostokąta i składa się z trzech części.
Patronat nad projektem utworzenia Centrum Naukowo-Dydaktyczne Transportu Kolejowego objęło Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.