Gdyby ułożyć listę życzeń, które uczestnik plenerowego koncertu kieruje wobec jego organizatorów, to nie byłoby takiego postulatu, którego nie spełniliby organizatorzy tegorocznego koncertu Męskie Granie w Chorzowie. Ten czwarty, w trwającej właśnie trasie Męskiego Grania koncert, obok muzyki z najwyższej półki i doskonałej logistyki miał jednak jeszcze jeden atut: klimat wyczarowany poprzez niepowtarzalną postindustrialną przestrzeń wokół chorzowskiego szybu Prezydent.
Nie dziwi, że twórcy Męskiego Grania wracają do Chorzowa, a w opinii muzycznych koneserów koncert w Sztygarce jest jednym z najlepszych podczas całej trasy. W tym roku podczas sobotniego (26 lipca) koncertu zagrali: Dezerter, Lech Janerka, Jazzombi!e, Makowiecki, Skrzek, Komendarek, Pablopavo, SKUBAS, Pustki, The Freuders oraz Waglewski Fisz EMADE. Bonusem był projekt Męskie Granie Orkiestra, w którym wystąpili m.in. Wojciech Waglewski, Smolik, Michał Sobolewski, Olaf Deriglasoff, EMADE oraz Natalia Grosiak. Nowe aranżacje od lat znanych utworów mogły zdziwić, ale na pewno nikogo nie pozostawiły obojętnym.
- To projekt, w którym zderzają się odmienne wrażliwości i inspiracje artystów. Grając razem, pokazują wzajemne przenikanie się konwencji i tworzą dźwiękową kronikę, z której czerpią kolejni twórcy. Tym samym dają bodziec do ewolucji w muzyce - piszą o sobie twórcy Męskiego Grania.
Sztygarka, jako miejsce koncentrujące wokół siebie najciekawsze inicjatywy kulturalne miasta, pojawiła się na mapie Chorzowa w 2003 r. Początkowo nie takie były jednak zamiary właścicieli tych obiektów, którzy w 1997 r. odkupując zrujnowane budynki od Rudzkiej Spółki Węglowej zamierzali tu prowadzić swoją firmę logistyczną. Zaczęto od spotkań w damskim gronie. Od 2003 r. w Sztygarce odbywają się cykliczne imprezy, podczas których panie zapraszane są na dobrą kolację połączoną ze spektaklem lub koncertem. W 2007 r. po raz pierwszy zorganizowano tu Chorzowski Teatr Ogrodowy. Spektakle odbywają się w rzeczywistej scenerii, a nie jak w przypadku Katowic w centrum miasta. W razie złej pogody na widzów czeka scena rezerwowa w pomieszczeniach magazynowych, gdzie w surowych postindustrialnych wnętrzach odbywają się także koncerty jazzowe i bluesowe.
Szyb Prezydent górujący nad kompleksem powstał w latach 1929 - 1939. Swoją nazwę nosi na cześć prezydenta Mościckiego, który w latach międzywojennych mocno akcentował związki z Chorzowem. Żelbetowa wieża jest jedyną tego typu konstrukcją w Polsce. Od niedawna szyb pełni też funkcje wieży widokowej, a na specjalną platformę umieszczoną na wysokości 34 metrów prowadzi 201 schodów. Działalność górnicza była tu prowadzona do 1993 roku. Wówczas część budynków pokopalnianych rozebrano. Pozostały budynki dyrekcji, starej sali zbornej i kasyna, dawnego domu mieszkalnego sztygarów, kopalnianej straży pożarnej i magazynu ciekłego powietrza.
Obecnie kompleks Sztygarka to restauracja mieszcząca się w kantynie dla inżynierów i sztygarów dawnej kopalni Król, "Kawiarnia Pod Wieżą", usytuowana w budynku zwyczajowo nazywanym Sztygarka, gdzie skorzystać można również z pokoi gościnnych. Na parterze znajduje się centrum urody oraz centrum rehabilitacji. W kolejnym budynku - Magazynie Ciekłego Powietrza, odbywają się koncerty, wydarzenia kulturalne i teatralne oraz imprezy towarzyskie. Na cele użytkowe zaadoptowana została też dawna kopalniana dzwonnica, a tuż obok znajduje się klubu muzycznego "Tlenownia". Budynek dawnej kopalnianej straży pożarnej zaaranżowano z myślą o cyklicznych wystawach i wernisażach.
W galerii: Koncert Męskie Granie. Chorzów, 26 lipca 2014 r. (zdjęcia: Anna Zych - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.